Sokovi od borovnice i crnog ribiza

Datum objave: 01. 01. 2005.

Prema Ayurvedskoj filozofiji prehrane, u svakom obroku trebaju biti zastupljene barem četiri boje. Imamo li na umu činjenicu da moderna znanost tek sada objašnjava mehanizme djelovanja pigmenata – nosilaca boje u hrani, moramo priznati da su drevne civilizacije postavile ispravna pravila bez korištenja skupe opreme i laboratorija ..

Borovnica i crni ribiz voće je karakteristično po svojoj intenzivnoj tamno crvenoj i ljubičastoj boji. Nosioci ove boje su pigmenti iz skupine bioflavonoida, točnije antocijani. Ovi spojevi djeluju kao snažni antioksidansi, a u njihovoj aktivnosti pridružuju im se i vitamini s antioksidativnom aktivnošću – vitamini C i A - koje također nalazimo u tamnom bobičastom voću. Uz navedene vrijedne tvari, borovnica i crni ribiz sadrže i željezo, kalij, prehrambena vlakna, folnu kiselinu, te pregršt fitokemikalija.

Svakodnevnim ispijanjem soka od tamnog bobičastog voća u organizam unosimo vrijedne tvari koje posjeduju preventivna i terapijska djelovanja na brojne bolesti današnjice. Tamnom bobičastom voću pripisuju se protuupalna, antioksidativna i antiinfektivna djelovanja, a sok od ovih plodova ima diuretički učinak.

Donosimo Vam pregled novih spoznaja o soku od tamnog bobičastog voća iz vodećih svjetskih laboratorija.

Sok od tamnog bobičastog voća i...

...prevencija anemije

Poznato je da nedostatak željeza i anemija uzrokovana ovim nedostatkom narušavaju tjelesne aktivnosti, uzrokujući umor i letargiju, smanjuju radne sposobnosti, usporavaju misaone procese, te smanjuju otpornost na različite infekcije.

Najčešći uzrok nedostatka željeza u prvom redu je neadekvatna prehrana, zatim prekomjeran gubitak krvi, nemogućnost produkcije hemoglobina i prisutnost različitih inhibitora apsorpcije željeza.

Zbog posebnih potreba za željezom, žene u reproduktivnom razdoblju, trudnice, djeca, osobe starije od 55 godina te vegetarijanci smatraju se kritičnom skupinom, odnosno skupinom koja je posebno osjetljiva na nedostatak željeza i razvoj anemije.

Željezo je široko rasprostranjeno u namirnicama, te je potrebne dnevne količine moguće osigurati pravilnom prehranom. Fiziološki gledano, apsorpcija željeza ovisi o potrebama osobe. Primjerice, trudnice i žene u reproduktivnom razdoblju apsorbiraju više željeza iz prehrambenih izvora od muškaraca. Tamni sokovi od bobičastog voća predstavljaju izvanrednu kombinaciju tvari koje štite od anemije, željeza, neophodnog za prevenciju, i vitamina C koji osigurava maksimalnu iskoristivost željeza.

...očuvanje kapilara i krvnih žila

Bioflavonoidi, posebno antocijani, spriječavaju nastanak varikoznih vena i pucanje malih krvnih kapilara. Zajedno sa vitaminom C djeluju na jačanje kolagena, proteina odgovornog za očuvanje strukture kože i krvnih žila.

...prevencija infekcija urinarnog trakta

Većina žena se barem jedno u životu susrela sa problemom infekcije urinarnog trakta, kod velikog broja njih ovi problemi su učestali. Ono što ohrabruje rezultati su studija o prevenciji ovog «dosadnog» stanja. Znanstvenici na Sveučilištu u New Jersey-u identificirali su spoj u borovnicama koji pomaže u održavanju zdravlja urinarnog trakta i smanjuje opasnost od infekcije. Ispijanjem soka od borovnice (i soka od brusnice) unosimo tvar koja spriječava prianjanje nepoželjnih bakterija na stijenku mjehura. Sok od borovnice najbolje je primjenjivati preventivno, a osobito se preporučuje ženama koje imaju učestale infekcije urinarnog trakta. Prema posljednjim spoznajama žene koje piju barem jednu čašu voćnog soka dnevno imaju za 34 % manji rizik od infekcije mokraćnih puteva, u odnosu na žene koje ne piju voćne sokove.

...prevencija kardiovaskularnih bolesti i raka

Jedno od važnijih svojstava bioflavonoida je njihovo antioksidativno djelovanje. To znači da bioflavonoidi mogu pružiti zaštitu od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Slobodni radikali u izravnoj su vezi s razvojem bolesti srca i raka, kao i određenih neurodegenerativnih bolesti. Zbog diuretičkog djelovanja i bogatstva kalijem, sok od tamnog bobičastog voća i tradicionana i konvencionalna medicina preporučuju osobama koje imaju visoki krvni tlak.

...održanje britkog uma u starijoj dobi

Američki znanstvenici nedavno su objavili kako borovnice i njeni prirodni sastojci mogu pomoći u oporavku od kratkoročnog gubitka pamćenja. Ukoliko zaboravljate gdje ostavljate ključeve, ili želite demenciju ili Alzheimer-ovu bolest držati podalje, poslušajte savjet istraživača koji glasi: «više borovnica = bolje pamćenje».

...prevencija nastanka bubrežnih kamenaca

Postoji mogućnost da već jedna čaša soka od crnog ribiza može utjecati na smanjenje rizika od pojave nekih vrsta bubrežnog kamenca. U studiji u kojoj je ispitivnao djelovanje soka od ribiza, šljive i crnog ribiza, samo je sok od crnog ribiza pokazao blagotvorno djelovanje.

Iva Alebić, dipl.ing.

Darija Vranešić, dipl.ing.

Sponzorirani članak

Pošalji prijatelju na email

Komentari