“Raw Food Diet”

Datum objave: 01. 01. 2005.

«Raw food diet» je prehrambeni trend koji propagira konzumiranje sirovih namirnica. Kako samo ime implicira, bazira se na konzumiranju svježih, neprocesiranih, organskih biljnih namirnica..

Teorija ovog prehrambenog trenda počiva na premisi da namirnice ne treba izlagati temperaturi iznad 50stupnjeva Celzijevih jer je na taj način moguće očuvati enzime u biljkama koji će omogućiti najbolju apsorpciju i iskoristivost nutrijenata koje hrana nudi.

Prehrana koja se bazira na sirovim namirnicama zasigurno je izuzetno bogata nutrijentima, prehrambenim vlaknima, kalijem, a siromašna natrijem i zasićenim masnoćama što je definitivno nuticionistički plus. Činjenica je međutim, da naše tijelo već samo sintetizira enzime koji su nam potrebni za probavu i apsorpciju hrane.
I, iako su ponekad ljudi uvjereni da je svježe voće i povrće bolje za zdravlje, to nije uvijek slučaj. Neke fitokemikalije, primjerice beta-karoten iz mrkve i likopen iz rajčice, organizam lakše apsorbira ukoliko je povrće skuhano. Nadalje, korjenje, koje je nerijetko dio jelovnika sljedbenika ovog prehrambenog trenda, može potjecati iz okoliša zagađenog pesticidima ili pogodnog za rast štetnih bakterija. To, kao uostalom i kuhanje hrane na temp. nižoj od 50 stupnjeva, može rezultirati povećanjem rizika od trovanja hranom.

Kao i kod drugih prehrambenih trendova, potrebno je dobro odmjeriti razloge «za» i «protiv». Ako vam se učini da «zvuči predobro da bi bilo istinito» onda vjerojatno i je tako.

Iva Alebić, dipl.ing.

Pošalji prijatelju na email

Komentari