Prehrana i pH ravnoteža organizma

Datum objave: 01. 01. 2005.

Održavanje pH ravnoteže vrlo je važno za dobro zdravlje i pravilno funkcioniranje organizma. Stanje disbalansa može rezultirati brojnim zdravstvenim problemima, kako tjelesnim tako i mentalnim. Uravnotežena pH okolina organizmu omogućava da se bori protiv različitih bolesti, dok acidoza, stanje pretjerane kiselosti, češći i ozbiljniji oblik disbalansa, organizam dovodi u ozbiljno stanje te narušava sve njegove sustave. Organizam, kada se nađe u stanju acidoze, u svrhu neutraliziranja prevelikih količina kiseline, koristi alkalne rezerve dovodeći se pri tome u stanje slabosti.
Koncept pH ravnoteže kao uzroka bolesti nije nov. Još 1933. doktor William Howard Hay objavljeju knjigu A New Health Era u kojoj objašnjava kako su sve bolesti rezultat autointoksikacije (samootrovanja) uzrokovane akumulacijom kiselina u organizmu.
Što je to pH?
pH je mjera aciditeta (kiselosti) illi alkaliteta (lužnatosti) otopine. Mjeri se u skali od 0 do 14, gdje pH 7 označava neutralnu otopinu (voda). pH vrijednosti ispod 7 označava kiselu, a iznad 7 lužnatu otopinu.
Voda je najprisutniji sastojak ljudskog tijela, ona sačinjava 70 % organizma, stoga nije ni čudno da je pH ravnoteža organizma uspostavljena kada se pH vrijednost kreće u rasponu od 6 – 7,5.
pH ravnoteža zapravo predstavlja ravnotežu pozitivno nabijenih iona (kisele baze) i negativno nabijenih iona (lužnate baze). Tijelo se stalno bori kako bi održalo ovu ravnotežu, kada je ona narušena javljaju se razni zdravstveni problemi.
Uzroci i posljedice acidoze
Najčešći uzrok acidoze danas je neadekvatna prehrana. Sve više ljudi prelazi na tzv. zapadnjački tip prehrane koja uključuje velike količine mesa, jaja, mlijeka i mliječnih proizvoda, zatim namirnice bogate bijelim brašnom i šećerom te velike količine gaziranih pića, a male količine svježeg povrća. Sve navedene namirnice, koje se u ovom tipu prehrane konzumiraju u većim količinama, razgradnjom daju produkte koji zakiseljavaju organizam. Nasuprot tome, povrće i voće, koji su u ovoj prehrani zastupljeni u mnogo manjoj mjeri, razgradnjom daju produkte koji povećavaju alkalne rezerve organizma.
Narušavanju pH ravnoteže organizma uvelike pridonose i neki, u svakodnevnom životu sve prisutniji, lijekovi, umjetni zaslađivači i konzervansi.
Za razliku od nekih bolesti na čiji razvoj i tijek ne možemo utjecati, primjerice zatajenje bubrega ili jetre, koji također mogu biti uzrok acidoze organizma, na gore navedene čimbenike može se utjecati. Potrebno je samo promjeniti loše prehrambene i životne navike.

( Pogledajte listu namirnica koje utječu na pH ravnotežu organizma )
U stanju acidoze, organizam «posuđuje» minerale- kalcij, kalij, magnezij – iz vitalnih organa i kostiju kako bi puferirao (neutralizirao) kiselinu i uklonio je iz organizma. S druge strane, ukoliko se višak kiseline ne uklanja iz organizma dolazi do autointoksikacije organizma.
Acidoza može uzrokovati:
-kardiovaskularna oštećenja, uključujući konstrikciju (sužavanje) krvnih žila i redukciju kisika
-povećanje tjelesne mase, pretilost i dijabetes
-probleme sa mokraćnim mjehurom i bubrezima
-slabljenje imunosnog sustava
-nakupljanje slobodnih radikala
-prerano starenje
-osteoporozu
-upalu zglobova i mišića
-kronični umor

Nedavno provedena sedmogodišnja studija na 9000 žena pokazala je da su one žene koje su imale kroničnu acidozu bile mnogo rizičnije na razvoj osteoporoze u odnosu na žene koje su imale normalne pH vrijednosti. Znanstvenici koji su proveli ovu studiju smatraju da je prevalencija frakture kuka među srednjevječnim ženama rezultat acidoze uzrokovane prehranom bogatom proteinima životinjskog podrijetla i siromašnom povrćem.
Organizam je sposoban pravilno asimilirati minerale i nutrijente samo ukoliko je njegov pH uravnotežen. Stoga Vam se može desiti da se organizam, bez obzira što unosite sve potrebne nutrijente i imate pravilno izbalansiranu prehranu, ponaša kao da je u stanju deficita. Ukoliko ne dobivate željene rezultate od svoje pravilno izbalansirane i nutrijentima bogate prehrane, ili od korištenja suplemenata u prehrani, pokušajte se testirati na acidozu.
Kako se testirati na acidozu?

Sami kod kuće možete napraviti jednostavan test kako bi uvrdili da li je pH vrijednost vašeg organizma uravnotežena.
Koristeći pH papiriće, provjerite pH Vaše mokraće i sline. Ukoliko se pH vrijednost mokraće ujutro kreće u rasponu od 6-6,5, a navečer od 6,5-7, Vaše tijelo funkcionira unutar zdrave razine. Ukoliko se pH Vaše sline tijekom čitavog dana zadržava u vrijednostima između 6,5 – 7,5, Vaše tijelo također funkcionira unutar zdrave razine. Najbolje vrijeme za testiranje pH vrijednosti je sat prije i dva sata poslije obroka, dva puta tjedno.
pH urina pokazuje kako dobro Vaš organizam asimilira minerale, posebno kalcij, magnezij, kalij i natrij. Oni su tzv. kiselinski puferi jer ih tijelo koristi u kontroli razine kiseline. Ukoliko je razina kiseline prevelika, tijelo je neće moći izbacivati nego će je skladištiti u tkivima (autointoksikacija) ili neutralizirati navedenim mineralima koje će uzeti iz vitalnih organa.
pH sline pokazatelj je aktivnosti probavnih enzima, pogotovo aktivnosti jetre i želuca.

Iva Alebić, dipl.ing

Pošalji prijatelju na email

Komentari