Datum objave: 01. 01. 2005.

Problemi sa prostatom javljaju se kod preko 60% muškaraca iznad 50 godina, a simptomi problema uključuju bolno i otežano mokrenje, peckanje nakon mokrenja, osjećaj punoga mjehura, krv ili sluz u mokraći, te u težim slučajevima bol u leđima i impotenciju.
Od svih čimbenike rizika za razvoj bolesti prostate koji se navode, sam vrh zauzimaju oni prehrambeni..

Prehrambeni čimbenici koji se povezuju sa povećanim rizikom za bolesti prostate uključuju:

  • prehranu bogatu masnoćama animalnog porijekla i zasićenim masnoća
  • prekomjeran unos kalcija
  • prekomjernu konzumaciju mlijeka (kao izvora kalcija, kolesterola, zasićenih masnoća)
  • visok unos crvenoga mesa
  • nizak unos ribe, voća i povrća
  • nizak unos vitamina E, likopena, selena i ostalih prehrambenih antioksidansa
  • Prehrambeni čimbenici koji se povezuju sa smanjenim rizikom od razvoja bolesti prostate uključuju:


  • visok unos soje i proizvoda soje

  • visok unos rajčica i proizvoda rajčica

  • visok unos cjelovitih žitarica i njihovih proizvoda

  • visok unos vitamina E i selena, adekvatan unos vitamina D

  • vegetarijanska prehrana
  • Prehrana obogaćena rajčicama i proizvodima rajčica

    Rajčice, posebice proizvodi od rajčica izvanredan su izvor likopena. Likopen je karotenoid, prirodni antioksidans koji se nalazi u voću i povrću. U organizmu, koncentrira se u prostati i testisima, a njegova je konzumacija povezana sa smanjenim rizikom raka prostate.
    Smanjen unos masnoća

    Prekomjeran unos masnoća jedan je od prehrambenih čimbenika koji se najviše povezuje sa povećanim rizikom za razvoj o hormonima ovisnih bolesti kao što je rak prostate. Očito, masti su bogate energijom i organizam ih lako pohranjuje kao masno tkivo čije je pretjerano nakupljanje povezano sa različitim spektrom bolesti. S vremenom, masno tkivo šalje biokemijske signale kroz tijelo te na njima utječe na status i ravnotežu hormona, način na koji organizam koristi energiju, pa čak i na način na koji djeluje imunosni sustav.
    Redovito konzumiranje mahunarki, posebice soje .

    Soja i proizvodi od soje mogu igrati važnu ulogu u zaštiti od raka prostate. Velika studija provedena u 42 zemlje pokazala je da je konzumacija soje prehrambeni čimbenik koji ima najveći utjecaj na smanjenje rizika od smrti uzrokovane rakom prostate.
    Soja sadrži izoflavone, prirodne supstance sa djelovanjem sličnim djelovanju estrogena, koje, čini se, moduliraju odgovor organizma na estrogen kojega prirodno stvara organizam.
    Konzumacija soje povezuje se sa smanjenjem rizika od različitih bolesti povezanih sa hormonima, uključujući rak dojke i prostate.

    Konzumiranje brokule, kelj, prokule, cvjetače, kupusa

    Navedeno povrće osigurava jedinstvene nutrijente (glukozinolate) koji potpomažu proces detoksifikacije koji se prirodno odvija u organizmu. Ovaj proces vrlo je važan za održavanje zdrave razine muških i ženskih hormona. Muškarci koji dnevno pojedu 4 serviranja povrća imaju gotovo dvostruko manji rizik od razvoja raka prostate u odnosu na muškarce koji dnevno pojedu 2 serviranja povrća
    Smanjen unos mesa i prerađevina te mlijeka i mliječnih proizvoda.

    Namirnice životinjskog porijekla (posebice meso, ali i meso, jaja, sir) osnovni su prehrambeni izvori zasićenih masnoća i kolesterola, komponenata koje snažno impliciraju razvoj bolesti prostate i krvožilja. Mliječni proizvodi poput mlijeka i sira mogu sadržavati nezanemarive količine zasićenih masnoća, kolesterola i kalcija. Prekomjeran unos bilo koje od navedenih komponenata povećava rizik za razvoj bolesti prostate. Prema nekim izvješćima, muškarci koji dnevno konzumiraju 2.5 serviranja mlijeka ili mliječnih proizvoda, povećavaju rizik od razvoja raka prostate za čak 50 %.
    Povišen unos ribe, posebice plave

    Laboratorijski pokusi pokazali su da poviše unos omega –3 masnih kiselina - kojih je riba dobar izvor- inhibiraju rast izoliranih stanica raka prostate
    Unos sjemenki, posebice sjemenki lana i sjemenki tikve

    Sjemenke lana izvanredan su izvor omega-3 masnih kiselina, prehrambenih vlakana i lignana, supstanci koje asistiraju organizmu pri izlučivanju «istrošenih» hormona. Sjemenke lana pokazale su ne samo preventivno djelovanje na razvoj raka prostate već i zaštitno djelovanje kod muškaraca kod kojih je rak već formiran.
    Studija provedena nad muškarcima oboljelim od raka prostate istraživala je vezu između prehrane sa niskim udjelom masnoće, obogaćene sa 2 žlice lanenog ulja dnevno i daljnjeg razvoja bolesti. Pokazalo se da ove jednostavne promjene prehrambenih navika povećavaju smrt stanica raka te djeluju blagotvorno na sve muškarce već nakon 34 dana primjene.
    Adekvatan unos vitamina E, selena i cinka

    Uz dobro poznatu ulogu koju ima u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, vitamin E osigurava i specifičnu oksidativnu zaštitu prostati. Posebice kod pušača, smanjena razina vitamina E povezuje se sa povećanim rizikom od razvoja raka prostate. S druge strane, povišena razina ovog vitamina korelira sa smanjenom incidencijom raka prostate jednako kao i sa smanjenjem rizika od smrti uzrokovane rakom prostate.
    Selen je vrlo važan antioksidans u organizmu, povišene razine selena u organizmu povezuju se sa smanjenom incidencijom različitih karcinoma, uključujući karcinom prostate.

    Čini se da djeluje zajedno sa vitaminom E te štiti stanice prostate (kao i ostale stanice) i njihov genetički materijal od oksidativnih oštećenja.
    Organizam koristi cink u tisućama procesa, vrlo je važan za normalnu funkciju imunosnog sustava te za hormonalne i genetičke funkcije. Najviše se koncentrira u prostati, a niska razina cinka u prostati povezuje se sa povećanim rizikom za razvoj bolesti prostate. Razina cinka u organizmu pada sa godinama, jednako kao i sposobnost apsorpcije cinka iz hrane.
    Ostalo
    1. Konzumiranje svježeg i sušenoga voća
    2. Redovito konzumiranje cjelovitih žitarica i njihovih proizvoda
    3. Ukoliko je meso sastavni dio jelovnika, dati prednost bijelom ili krtom crvenom mesu umjesto masnom crvenom mesu
    4. Upotreba začina, posebice ružmarina, češnjaka, origana – ovi začini potiču metabolizam i lučenje hormona
    Specijalan naglasak na vegetarijansku prehranu

    Često imamo priliku čuti kako je vegetarijanski tip prehrane dobar te da je dobro rješavati se stresa, čini se da je kombinacija ova dva čimbenika posebno dobra za muškarce koji već imaju rak prostate.
    Nedavno provedena manja studija proučavala je muškarce koji su liječeni od raka prostate, (njihova prostata je bila uklonjena) ali su naknadna snimanja ukazala na prisutnost markera koji signaliziraju prisutnost stanica raka. Smatralo se da su ovi muškarci u ranom stadiju ponovnog razvoja raka i sa povećanim rizikom da se taj rak proširi na ostale dijelove tijela.
    Režim prehrane sa niskim udjelom masnoće, povećanim udjelom prehrambenih vlakana i bogate biljkama uz antistresni program je nakon četiri mjeseca rezultirao usporavanjem rasta tumora, smanjenjem tjelesne mase ispitanika te u nekim slučajevima, padom razine markera koji indiciraju prisutnost stanica raka.

    Darija Vranešić, dipl.ing
    Iva Alebić, dipl.ing

    Pošalji prijatelju na email

    Komentari