Prehrana i karcinom dojke

Datum objave: 01. 01. 2005.

Znanstvenici različitih profila suglasni su da je pojava karcinoma stupnjevit proces koji se najčešće razvija tijekom desetaka godina, a nastanak raka ne obilježava datum dijagnoze koja ja zapisana u liječničkom izvješću.. Karcinogeneza obuhvaća dugotrajno nakupljanje oštećenja na više bioloških razina i uključuje genetičke i biokemijske promjene u stanicama. Na svakoj od tih razina postoji mogućnost intervencije u svrhu prevencije, usporavanja ili čak zaustavljanja prijetvorbe zdravih stanica u maligne.
Prevencija
Utvrđeno je da se, u razvijenim zemljama, otprilike 30-40 % ukupno dijagnosticiranih karcinoma kod muškaraca, te čak do 60 % kod žena, može povezati sa različitim prehrambenim čimbenicima, što prehranu stavlja na drugo mjesto preventabilnih uzroka ovih opasnih bolesti, odmah nakon pušenja. U zemljama u razvoju, ovaj postotak iznosi 20 %, no posve je izvjesno da će sa usvajanjem prehrambenih navika modernog duštva, i ovaj postotak rasti.
Također je utvrđeno da su otprilike 1/5 do 1/3 najčešćih oblika raka, posebice raka dojke, kolona, endometrija bubrega i jednjaka, posljedica neadekvatne tjelesne mase i nedostatka tjelesne aktivnosti.
Karcinom dojke
Karcinom dojke je drugi najčešći oblik karcinoma općenito i najčešći oblik karcinoma kod žena. Incidencija karcinoma dojke otprilike je 5 puta veća u razvijenim nego u nerazvijenim zemljama i u Japanu.
Prehrambeni čimbenici za koje je poprilično dobro dokumentirano na imaju ulogu u etiologiji karcinoma dojke uključuju pretilost i konzumaciju alkohola. Postoje podaci prema kojima pretilost povećava rizik od razvoja karcinoma dojke kod žena u postmenopauzi za 50%. Čitav niz studija ukazuje na postojanje veze između konzumacije alkohola i rizika od karcinoma dojke. Uočeno je da konzumacija prosječno jednog alkoholnog pića svaki dan povećava rizik za razvoj karcinom za 10%.
Rezultati dosada objavljenih studija o utjecaju ostalih prehambenih čimbenika na rizik od razvoja karcinoma dojke, uključujući unos masnoća, mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda, voća i povrća, prehrambenih vlakana te fitoestrogena još uvijek trebaju konkretnije potvrde.
Ipak, postoji nekoliko jednostavnih prehrambenih pravila koja treba usvojiti svaka žena kako bi se zaštitila ili izliječila rak dojke;
1. Konzumirajte ekstra djevičansko maslinovo ulje svakodnevno! Maslinovo ulje znanstveno dokazano prevenira rak dojke zbog sadržaja jednostruko nezasićene masne kiseline – oleinske te zbog iznimnog sadržaja antioksidansa.
2.

Neka vaša prehrana obiluje mahunarkama, posebice sojom!
3. Svakodnevno konzumirajte 5 ili više serviranja voća i povrća
4. Izbjegavajte alkohol
5. Punomasne mliječne proizvode zamijenite «light» – varijantama
6. Izbjegavajte prženu hranu
7. Birajte bijelo meso peradi i ribu, ograničite unos crvenog mesa
8. Nemojte pušiti!
Redosljed pregleda
Želite li spriječiti pojavu ili onemogućiti da se razbukta rak dojke:
- počev od puberteta svaki mjesec redovito pregledavajte dojke
- do 30. godine života na klinički pregled i ultrazvuk dojki otiđite barem svake 3 godine
- od 30. do 40. godine života jednom godišnje obavite ultrazvuk i klinički pregled dojki
- u 40. godini napravite prvi mamografski pregled dojki, pa ga ponavljajte svake dvije godine.
- imate li povećan rizik od raka dojke, na klinički pregled i ultrazvuk dojki idite dvaput godišnje. Prvu mamografiju obavite u 35. godini života. Nakon toga na mamografski pregled otiđite svake godine.

Pošalji prijatelju na email

Komentari