Manja tjelesna masa, manji rizik od raka prostate

Datum objave: 01. 01. 2005.

Dvije nove studije koje će biti objavljene u veljači u časopisu Journal of Clinical Oncology, ispitivale su vezu između pretilosti i incidencije raka prostate te pokazale su da postoji veza i da je ona proporcionalna..
U prvoj studiji analizirani su medicinski kartoni više od 3000 muškaraca sa rakom prostate koji su obavili prostatektomiju ili operacijom ukolonili prostatu. Pronađeno je da je među ispitanicima 19% pretilih sa indeksom tjelesne mase (BMI) 30 i većim te da je u odnosu na 18% pretilih bijeleca, pretilih crnaca bilo 27%. Također je uočeno da su crnci imali veću incidenciju raka prostate kao i mnogo agresivnije oblike tumora.
Istraživači smatraju da ovakvi rezultati potvrđuju ranije teorije koje govore da pretilost muškaraca može rezultirati povećanom incidencijom raka prostate i to čak i razvojem onih agresivnijih oblika.
Druga studija pokazala je da nekolicina pretilih muškaraca ima veću vjerojatnost za povišenu razinu prostata specifičnog antigena (PSA) nakon operacije prostate, što može biti pokazatelj ponovnog razvoja raka. U ovoj studiji pregladani su kartoni preko 1000 muškaraca sa rakom prostate, uključujući 22% njih koji su bili pretili.
Nekolicina muškaraca sa indeksom tjelesne mase 35 (znači pretilih) imalo je za 60% povećan rizik od ponovnog razvoja raka prostate unutar tri godine od operacije prostate.
Iako nije u potpunosti jasno kako pretilost utječe na povećanje rizika od razvoja raka prostate autori pretpostavljaju da pretilost uzrokuje povećanje razine testosterona u krvi. Smatra se da povišena razina testosterona i ostalih muških hormona može povećati rizik od raka prostate. Također, pretile osobe imaju povišenu razinu inzulinu sličnoga hormona rasta-1 koji može poticati rast tumora.

IZVOR: Freedland, S. Journal of Clinical Oncology, Feb. 1, 2004: vol 22. Amling, C. Journal of Clinical Oncology, Feb. 1, 2004: vol 22. News release, American Society of Clinical Oncology.

Pošalji prijatelju na email

Komentari