Životne navike tijekom trudnoće imaju dugoročne učinke na neurološki razvoj djeteta. Istraživanje provedeno u Finskoj proučavalo je dugoročne učinke rizičnih čimbenika kod majki na motorički razvoj djeteta u dobi 5–6 godina.
Kod djece su provedena testiranja motoričkih sposobnosti, uključujući finu i grubu motoriku te ravnotežu, kao i testiranja koja procjenjuju moguće poremećaje u razvoju koordinacije. Sve majke koje su sudjelovale u istraživanju imale su prekomjernu tjelesnu masu ili su bile pretile tijekom trudnoće. Sastav tijela majki mjeren je pomoću pletizmografije zračnim pomakom, a gestacijski dijabetes dijagnosticiran je oralnim testom tolerancije na glukozu. Prehrambeni unos tijekom trudnoće procijenjen je pomoću upitnika, a prehrambeni obrasci određeni su pomoću prehrambenih dnevnika.
Među djecom koja su sudjelovala u istraživanju, 14 % djece u dobi od 5 do 6 godina dobilo je dijagnozu razvojnog poremećaja koordinacije. Ova brojka gotovo je tri puta veća od prosječne učestalosti tog poremećaja u općoj populaciji djece. Istraživači su također otkrili da su djeca čije su majke imale veći udio tjelesne masti, imala veći rizik od razvojnog poremećaja koordinacije u dobi 5–6 godina. Prema riječima istraživača, precizno mjerenje sastava tijela pokazalo je ovu povezanost, dok šira mjera temeljena na indeksu tjelesne mase nije. Valja dodati i da povezanost između gestacijskog dijabetesa i motoričkog razvoja u ovom istraživanju nije pronađena.
Istraživanje je također pokazalo da je kvalitetnija prehrana majke u ranoj trudnoći povezana s boljim motoričkim razvojem djeteta, osobito u pogledu grube motorike u dobi 5-6 godina. Slična povezanost pronađena je između konzumacije ribe kod majki i fine i grube motorike djeteta.
Zdrava prehrana uključuje raznovrsne namirnice poput povrća, voća, integralnih žitarica i ribe, koje osiguravaju vitamine i minerale važne za razvoj djeteta. Riba je također važan izvor nezasićenih masti, osobito omega-3 masnih kiselina, koje su potrebne za razvoj mozga fetusa.
Istraživači zaključuju da bi nutricionističko savjetovanje trudnica s prekomjernom masom ili pretilošću prije trudnoće moglo koristiti ne samo majkama, pomažući u prevenciji prekomjernog debljanja tijekom trudnoće, već i pozitivno utjecati na budući motorički razvoj njihove djece.
Izvor: Clinical Nutrition