Živa je povezana sa trajnim oštećenjem mozga u djece

Datum objave: 01. 01. 2005.

Tim stručnjaka istraživao je povezanost između unosa žive putem kontaminirane morske hrane i oštećene funkcije mozga u djece i adolescenata.. Otkriveno je da i in utero izloženost, putem majčine prehrane, i izloženost putem hrane tijekom djetinjstva utječe na moždane funkcije.
Metilživa je štetna kemikalija koja kontaminira i slatkovodni i morski svijet, a u ljudi uzrokuje oštećenja u živčanom sustavu, pogotovo u fazi kad se mozak razvija.
Istraživanje je provedeno na otočju Faroe, između Islanda i Norveške, gdje se prehrana velikim dijelom bazira na plodovima mora koji su ujedno i najkontaminiraniji živom, pogotovo meso kitova.
U istraživanju je sudjelovalo gotovo 1000 majki, kod kojih se kontaminacija živom mjerila iz uzorka kose u trenutku poroda, a u djece odmah po rođenju iz uzorka krvi, a nakon 7 i 14 godina iz uzorka kose.
U većini slučajeva razina žive kod žena u vrijeme poroda prelazila je propisani limit od 1 µg/g (U.S. Environment Protection Agency), dok je kod djece ipak bila niža.
Funkcija mozga određivana je mjerenjem elektronskog signala prilikom prijelaza informacija sa jedne živčane stanice na drugu.
Prema rezultatima istraživanja, veća kontaminacija živom rezultirala je sporijim prijenosom informacija sa stanice na stanicu. Isti rezultati primijećeni su kod djece i nakon 7 i 14 godina, što ukazuje na to da se mozak oštećen u razvoju ne može oporaviti, čak štoviše kod 14-godišnjaka oštećenje je bilo još i veće što navodi na zaključak da unos žive putem hrane nakon rođenja oštećuje i druge dijelove mozga.
Sporiji prijenos informacija uzrokuje probleme sa pamćenjem, govorom i motoričkim sposobnostima što utječe na kvalitetu života djece.
Izvor: Journal of Pediatrics, February 2004 • Volume 144 • Number 2

Pošalji prijatelju na email

Komentari