Zeleni čaj i „azijski paradoks“

Datum objave: 23. 08. 2006.

U Aziji, kontinentu čiji se stanovnici generalno mogu okarakterizirati kao strastveni pušači, uočena je manja učestalost kardiovaskularnih bolesti i karcinoma.. Istraživači s Yalea vjeruju da se ovaj paradoks može objasniti visokim unosom čaja, posebice zelenoga, u azijskim zemljama.
Studija objavljena u Journal of the American College of Surgeons , revizija je preko 100 eksperimentalnih i kliničkih studija o zelenom čaju. Autori revizije smatraju da svakodnevnim unosom prosječno 1.2 litre čaja, uglavnog zelenoga, stanovnici Azije sebi osiguravaju snažnu antioksidativnu zaštitu. A aktivna antioksidativna komponenta zelenoga čaja je EGCG.
Prilikom revizije, istraživači su se susreli sa studijama koje pokazuju da EGCG može spriječiti oksidaciju LDL („lošeg“) kolesterola te posljedično igrati važnu ulogu u patofiziologiji ateroskleroze. Nadalje, rezultati studija sugeriraju da EGCG smanjuje agregaciju platela, regulira razinu lipida te potiče proliferaciju i migraciju mišićnih stanica. Sve navedeno su čimbenici smanjenja rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti.
Rezultati revizije nadalje sugeriraju da EGCG može spriječiti rast određenih vrsta tumora, može povoljno utjecati na funkciju probavnog sustava, rad bubrega, jetre i gušterače. Može djelovati kao sredstvo za zaštitu kože i očiju, ublažiti simptome artritisa, spriječiti, pa čak u nekim slučajevima i liječiti alergije, pomoći kod dijabetesa, virusnih i bakterijskih infekcija, karijesa te čak poboljšati neurološko i psihološko zdravlje.
Izvor: Journal of the American College of Surgeons 202: 813-825

Pošalji prijatelju na email

Komentari