Voćni sok, idealan napitak za svaku životnu dob

Datum objave: 01. 01. 2005.

Osobitosti prehrane tijekom pojedinih životnih perioda dobivaju sve veći značaj, bilo da se radi o znanstvenim činjenicama ili o svakodnevnom životu djeteta, adolescenta, osobe u zreloj dobi ili osobe starije dobi. Određeni su ključni nutrijenti koji su okosnica pravilnog funkcioniranja organizma tijekom rasta, razvoja, starenja, ali nutrijenti ključni za obranu od različitih bolesti koje prijete suvremenome čovjeku.

Postoje pravila koja se odnose na određenu životnu dob, ali i ona koja se mogu primijeniti na čitavu populaciju. Primjerice, pravilo «5 +» odnosno konzumacija 5 ili više obroka voća i povrća dnevno, pravilo je koje vrijedi za sve dobne skupine i oba spola. Znanstvene studije ukazuju na iznimnu važnost prehrane s obiljem voća i povrća u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, karcinoma i moždanog udara. Ova osobina pripisuje se voću i povrću zbog njihovog jedinstvenog sadržaja antioksidansa, posebice vitamina C, folne kiseline, beta karotena te fitokemikalija i prehrambenih vlakana.

Voćni sokovi zbog svoga sastava koji uključuje vitamine, minerale i različite fitokemikalije, mogu biti vrlo djelotvorna sredstva za jačanje imunološkog sustava i odupiranje raznim infekcijama.

Jedna čaša 100 %-tnog voćnog soka predstavlja jedan obrok voća te predstavlja praktičan izvor vrijednih nutrijenata i tekućine za svako razdoblje života.

Pravilne navike u djetinjstvu osiguravaju zdravlje kasnije u životu

Posljednje procjene kažu da je čak 20-30% američke djece pretilo. Zasigurno nam ne treba takva statistika! Istraživanja pokazuju da za postizanje pravilnih prehrambenih navika u djece potrebno koordinirano djelovanje roditelja, šire zajednice i nastavnika. Navika redovitog doručka koji uključuje izvore svih hranjivih tvari i obaveznu porciju voća sveta je obaveza koju svaki roditelj treba usaditi svojem djetetu. Najbolji ćete rezultat postići ako tu zdravu naviku pokažete vlastitim primjerom. Brojna znanstvena istraživanja pokazala su da je prehrana tijekom djetinjstva i adolescencije određuje zdravstveno stanje kasnije u životu. Bolesti poput osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti ili pretilosti danas se često nazivaju «pedijatrijskim bolestima» jer im uzrok leži u nedovoljnom unosu važnih nutrijenata poput vitamina i minerala i prekomjernom unosu jednostavnih šećera i zasićenih masti tijekom djetinjstva.

Netretirano voće, povrće, voćni sokovi te kvalitetni izvori ugljikohidrata, bjelančevina i masti trebaju biti osnova jelovnika svakog djeteta i adolescenta.

Konzumacija 100 % -tnog voćnog soka povezana je sa postizanjem preporučenog unosa nutrijenata kod djece i adolescenata. Štoviše, 100%-tni prirodni sokovi osiguravaju širok spektar nutrijenata kao što je vitamin C i A, folna kiselina i magnezij. Stručnjaci sugeriraju da bi zdravstveni djelatnici trebali poticati roditelje i djecu da manje vrijedne napitke zamjene voćnim sokovima koji su bogati i vrijedni izvori nutrijenata.

Obogaćivanje hrane i pića, odgovor na suvremeni stil života

Stresan i ubrzan život danas nam ne ostavljaju dovoljno vremena za kvalitetnu prehranu, stoga često posežemo za nekvalitetnim obrocima i fast food-om. Zaposleni muškarci, i posebice žene, više nego ikada prije svoj organizam trebaju dodatno zaštititi fitokemikalijama i antioksidansima. Ove tvari štite stanice od oštećenja uzokovanih nakupljanjem i djelovanjem slobodnih radikala, a na taj način smanjuju rizik nastanka degenerativnih bolesti današnjice. Prehrambena industrija koja prati trendove pobrinula se i ponudila tržištu tzv. funkcionalne proizvode, obogaćene pojedinim nutrijentima koji mogu povoljno djelovati na zdravlje. Napici obogaćeni vitaminima i mineralima predstavljaju svojevrsnu «prvu pomoć» u trenucima u kojima nismo u mogućnosti prehranom unijeti sve potrebne nutrijente.

Vaš odabir pića može tijelo obogatiti nutrijentima, a može mu ih i oteti. Svi mi znamo da nam je dnevno potrebno 8 čaša vode, ali se ova preporuka rijetko poštuje. Kofein i alkohol su poznati diuretici, koji prisiljavaju bubrege da izluče veću količinu vode. Također, jednako kao i gazirani napitci, loše djeluju na koštanu masu smanjujući apsorpciju kalcija i pospješujući izlučivanje ovog važnog minerala putem urina. Stoga, svakoga dana popijte 100 %-tni voćni sok ili voćni sok obogaćen vitaminima umjesto gaziranog pića.

Adekvatna hidracija i unos vitamina za zdraviju starost

Kao rezultat normalnog procesa starenja, tijelo podliježe određenim promjenama koje utječu na prehrambene navike. Dolazi do promjena u sastavu tijela, slabe osjetila mirisa i okusa, te je slabije izražen osjećaj žeđi. Prema rezultatima ispitivanja prvodenih na Tufts University, u Americi, dehidracija je jedan od 10 najčešćih uzroka zbog kojih starije osobe dospjevaju u bolnicu. Do 85. g. ukupna količina tekućine u organizmu snizi se za 10 %, pa je stoga, da bi se održala prirodna ravnoteža tjelesnih tekućina, potrebno je unositi veće količine tekućine.

Uvriježeno je mišljenje da se metabolizam usporava starenjem.

Točnije je reći da se starenjem smanjuje udio nemasne tjelesne mase, a raste udio masnog tkiva. Budući da niži udio nemasne ili mišićne mase podrazumijeva niže energetske potrebe, realno je i nužno ograničiti energetski unos u starijoj dobi, posebice ukoliko je stupanj tjelesne aktivnosti nizak. Međutim, potrebe za vitaminima i mineralima ne mijenjaju se u starijoj dobi. Štoviše, unos antioksidansa, kalcija i vitamina D trebao bi biti viši u starijoj dobi.

Kvalitetan voćni sok, obogaćen vitaminima, dobar je doprinos pravilnoj prehrani osoba starije dobi, a posebice je koristan jer pridonosi ukupnom unosu tekućine koja se često zanemaruje, a neobično je važna.

Darija Vranešić, dipl.ing

Sponzoriran članak

Pošalji prijatelju na email

Komentari