Datum objave: 17. 05. 2012.

Otkriveno je da žene koje tijekom trudnoće konzumiraju kolin imaju zdraviju djecu, odnosno manje su šanse da će djeca, kasnije u životu, razviti šećernu bolest ili hipertenziju (povišeni krvni tlak).

U istraživanju, skupina žena u trećem tromjesječju trudnoće dobivala je 930 mg kolina (dvostruko od preporučenih vrijednosti). Rezultati su pokazali da su njihove bebe imale za 33 % niže koncentracije kortizola u krvi, u usporedbi s kontrolnom skupinom žena koja je konzumirala oko 480 mg kolina. Kortizol je hormon koji tijelo proizvodi u sklopu reakcije na stres. Kortizol također i povisuje vrijednosti šećera u krvi.

Smatra se da kolin mijenja ekspresiju gena uključenih u proizvodnju kortizola.

Rezultati studije ističu da bi povećano uzimanje kolina tijekom trudnoće moglo poništiti neke štetne posljedice prenatalnog stresa na ponašanje, neuroendokrini te metabolički razvoj djeteta. Kolin bi tako mogao biti koristan kod žena koje tijekom trudnoće pate od anksioznosti i depresije, kao i pre-eklampsije.

Prehrambeni izvori kolina su: žumanjak jajeta, govedina, svinjetina, mlijeko, leguminoze i određeno povrće. Većina prenatalnih vitaminskih nadomjestaka, koje uzimaju trudnice, ne sadrži kolin.

Izvor: The Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: dodaci prehrani,

Komentari