Uvjet našeg postojanja

Datum objave: 01. 01. 2005.

Voda je ključan čimbenik ljudskog postojanja. Veliki dio zemljine površine pokriven je vodom, a ljudsko tijelo sastoji se od 60% vode.. "Unutrašnje more" obavijeno je protektivnim omotačem - kožom. Svaki prostor unutar i izvan stanice ispunjen je tjelesnim tekućinama koje se temelje na vodi.
U ljudi, žeđ je jako loše razvijen mehanizam, a kada osjetimo žeđ već smo djelomično dehidrirali. Stoga je važno osigurati adekvatnu hidraciju u ljetnim mjesecima, a posebice prije, za vrijeme i nakon tjelovježbe.
Tjelesne funkcije vode
Tjelesna zaliha vode djeluje kao otapalo, te osigurava transport, kontrolu temperature te "podmazivanje"organizma. Metaboličke aktivnosti, primjerice proizvodnja energije i izgradnja tkiva, od životne su važnosti, a odvijaju se u vodenom okruženju.
Voda cirkulira po tijelu u obliku krvi i drugih tjelesnih izlučevina te tkivnih tekućina. Tako po tijelu putuju mnogi nutrijenti, metaboliti i druge tvari koje su potrebne raznim tjelesnim stanicama. Stanica je funkcionalna jedinica života a njene temeljne potrebe za kisikom i drugim hranjivim tvarima moraju se zadovoljavati stalno.
Tjelesne potrebe za vodom
Tjelesne potrebe za vodom ovise o nekoliko čimbenika: temperaturi, stupnju aktivnosti, funkcionalnim gubicima, metaboličkim potrebama i dobi. Porastom temperature okoliša tijelo gubi vodu u svrhu održanja tjelesne temperature, te je tada potreban povišen unos vode.
Fizički rad ili snažna tjelesna aktivnost podižu tjelesne potrebe za vodom iz dva razloga; više vode gubi se putem znoja i više vode je potrebno za povišen metabolički rad usljed tjelesnih aktivnosti. Svaki proces bolesti utječe na normalnu funkciju tijela, te pogađa tjelesne potrebe za vodom. Primjerice, gastroinestinalni problemi poput dugotrajnih proljeva uzrokuju gubitak velike količine vode. U tim slučajevima nadoknađivanje izgubljene vode je od velike važnosti u prevenciji dehidracije. Za pravilan rad tjelesnog metabolizma potrebna je voda. Osnovno pravilo kaže da je za unesenih 1000 kcal potrebno oko 1000 ml vode. Dvije trećine tekućine unese se pićem, a ostali dio osigurava hrana.
Dob igra važnu ulogu u određivanju tjelesnih potreba za vodom. Primjerice, dojenče treba 1500 ml vode dnevno, dok bi odraslih ljudi unos vode trebao biti između 2 i 3 litre dnevno. Dakako, aktivne osobe trebaju više tekućine. Osobe starije dobi moraju izbjegavati dehidraciju.
Plan unosa tekućine

  • Navikavanje organizma na povišen unos tekućine tijekom tjelesne aktivnosti

  • Ne započinjati tjelesnu aktivnost u dehidriranom stanju

  • Izbjegavati alkohol večer prije tjelesne aktivnosti

  • Uzimati 250 - 500 ml tekućine neposredno prije aktivnosti

  • Uzimati male količine tekućine (125 ml - 150 ml) svakih 15 - 20 min za vrijeme aktivnosti

  • Nakon tjelesne aktivnosti odmah započeti rehidraciju
  • Pošalji prijatelju na email

    Komentari