Ograničavanje dostupnosti masti kao izvora energije stanicama karcinoma moglo bi povećati učinkovitost onkološkog liječenja, rezultati su novog istraživanja objavljenog u časopisu Cell Chemical Biology.
Nova saznanja mogla bi postati temelj za razvoj prilagođenih prehrambenih strategija koje bi omogućile antikarcinogenim lijekovima učinkovitije uništavanje malignih stanica.
U borbi protiv karcinoma važno je razumjeti ponašanje stanica raka i identificirati načine na koje se mogu uništiti njihovi „obrambeni mehanizmi“.
Rezultati provedenog istraživanja ukazuju na važan korak prema prehrani temeljenoj na dokazima koja bi jednog dana mogla podržati postojeće terapije. Masti su ključne hranjive tvari potrebne za zdravo funkcioniranje stanica, ali stanice raka iskorištavaju uobičajene procese i koriste masti kao gorivo za rast i širenje. Ovo istraživanje se usmjerilo na feroptozu, vrstu stanične smrti koja nastaje kada molekule masti u stanicama raka dožive oštećenje. U posljednjih nekoliko godina intenzivno se istražuje uplitanje u feroptozu koja ima potencijal postati nova strategija u liječenju karcinoma
Mnogi mehanizmi koji omogućuju nekontrolirani rast stanica raka također im pomažu izbjeći stanične procese kontrole kvalitete koji obično uništavaju bolesne stanice. Međutim, feroptoza može biti iznimka, čineći je potencijalno snažnim oružjem u liječenju raka.
Korištenjem staničnih modela, istraživači su pokazali da uskraćivanje masti stanicama raka čini stanice raka izrazito osjetljivima na feroptozu i, posljedično, na lijekove koji potiču feroptozu.
Iako su rezultati obećavajući, istraživači naglašavaju da je potrebno još mnogo istraživanja kako bi se ovo otkriće potvrdilo na drugim modelima raka. Također, uzbudljiva je i činjenica kako bi se jednog dana ovi rezultati i stečeno znanje mogli koristiti za oblikovanje prehrane prilagođene različitim vrstama raka.