Datum objave: 01. 01. 2005.

Biljke su igrale značajnu ulogu u našem razvoju, osiguravale su nam hranu, lijekove, kozmetičke preparate. Biljni pripravci koriste se tisućama godina, a uporaba se nadograđuje na iskustva Pitagore, Galena i Hipokrata te na promatranja liječnika i botaničara koja su sakupljana godinama..

Biljke sadrže određene aktivne sastojke kojima se brane od napada kukaca, plijesni i ostalih parazita, kao i od štetnih ultraljubičastih zračenja. Pokazalo se da mnogi od ovih sastojaka, bilo pojedinačno ili u kombinaciji imaju stimulativno, smirujuće pa čak i za zdravlje blagotvorno djelovanje na čovjeka.

Mnogi ljudi iz zemalja u razvoju oslanjaju se na biljne pripravke kako bi održali i sačuvali svoje zdravlje. U Europi i Sjevernoj Americi, ponovo se vraća interes za proizvode na bazi biljaka, posebice nakon što se bolje razumije djelovanje bilja na zdravlje čovjeka i nakon što su postavljeni neki standardi vezani za sigurnost, kavlitetu i pouzdanost biljnih pripravaka.

Danas otprilike 25 % svih propisanih lijekova derivati su neke biljke, grma, stabla. Osnovna razlika između uporabe biljaka u konvencionalnoj i komplementarnoj medicini je što konvencionalna medicina koristi ekstrahirane najaktivnije komponente biljke pa ih u laboratorijima sintetizira u lijek. U komplementarnoj medicini koriste se ekstrakti cijele biljke. Rezultat je ovo vjerovanja da cijela biljka, sa svim svojim aktivnim komponentama polučuje bolje i uravnoteženije djelovanje na zdravlje čovjeka, u usporedbi sa jednom jedninom aktivnom komponentom biljke. Kada je djelovanje aktivne komponente presnažno, ostale komponente ga ograničavaju ili osiguravaju da djeluje na onaj dio organizma kojemu je najpotrebniji i koji zahtjeva liječenje. Iz ovoga razloga, a i zbog toga što se sastoje od prirodne biljke, oni koji prakticiraju kompementarnu medicinu vjeruju da je biljni pripravak, sigurniji te da polučuje manje neželjenih efekata.
Svi biljni pripravci derivati su biljaka. Mogu se primjenjivati iznutra kao:

  • Tablete

  • Infuzije: dobivaju se preljevanjem kipuće vode preko lišća ili cvijetova

  • Dekokti: dobivaju se prokuhavanjem kore ili korjenja u vodi kroz određeno vrijeme

  • Tinkture: dobivaju se namakanjem dijelova biljke u mješavinu alkohola i vode
  • Ili izvana kao:

  • Oblozi

  • Masti
  • Neki od popularnijih biljnih pripravaka su:

    Kamilica - Najčešće se uzima kao čaj, a može pomoći kod loše probave i ima protuupalno djelovanje.

    Echinacea - Vrlo popularan pripravak među osobama koje nastoje ojačati svoj imunološki sustav i obraniti se od prehlade.

    Neke studije izvještavaju da echinacea može pomoći u borbi protiv infekcije gornjeg dišnog sustava

    Gingko biloba - Sjemenke i plodovi ginko drveta koriste se kao dio tradicionalne kineske medicine od 2800 g.pr.kr. Neke studije sugeriraju da ginko biloba može poboljšati cirkulaciju, pamćenje i mentalne sposobnosti, posebice kod starijih ljudi.

    Gospina trava - Gospina trava se tisućama godina koristila u tretiranju nekoliko stanja uključujući plućne i bubrežne bolesti. Najčešće se primjenjuje za olakšavanje simptoma anksioznosti, depresije i poremećaja spavanja.

    Valerijana - Valerijana se koristi kod tretiranja nesanice, anksioznosti i neuroze, a djeluje na opuštanje mišića. Nekoliko manjih studija pokazalo je da valerijana može uzrokovati pospanost, no zahtjevaju se veće studije kako bi se potvrdilo ovakvo djelovanje.

    Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prepoznala je potencijalne vrijednosti biljnih proizvoda u održavanju zdravstvene njege te potiče sistematičnija klinička ispitivanja i više standarde kultivacije i proizvodnje.

    Ipak, potreban je oprez...

    Vrlo je važno naglasiti da biljni pripravci mogu imati vrlo snažno djelovanje i mogu biti vrlo opasni ukoliko se ne uzimaju oprezno. Neke fitokemikalije su toksini; ponekad neoprez može uzrokovati trovanje jetre, konvulziju pa čak i smrt.

    Osobe koje uzimaju biljne pripravke trebale bi imati na umu da ove proizvode ne smiju automatski smatrati zdravima zato što su prirodni. Oni sadrže aktivne komponente slične onima koje se nalaze u lijekovima te je stoga jednaka mjera opreza potrebna kod uzimanja i lijekova i biljnih pripravaka.

    S vremena na vrijeme, objavljuju se izvješća koja obavještavaju o nuspojavama i ozbiljnim neželjenim efektima koje može prouzročiti neumjeren i nepravilan unos određenih biljnih propravaka. Primjerice, često se i po stručnim i po popularnim časopisima može čitati o negativnim posljedicama uzimanja efedre, biljnog suplementa posebno popularnog među sportašima i među osobama koje žele smršaviti. Određena zabrinutost prisutna je i vezano uz sigurnost uzimanja suplementa kava-kava, nakon što je njegovo korištenje povezano sa preko 30 slučajeva zatajenja jetre.

    Jednako kao i ostali oblici samoliječenja, uporaba biljnih pripravaka može prikriti neko ozbiljno zdravstveno stanje. Također, korištenje biljnih pripravaka može utjecati i na ishod operativnih zahvata. Tako određene studije pokazuju da su potoperativne komplikacije češće kod osoba koje koriste suplemente echinacee, češnjaka, ginka, ginsenga, gospine trave i valerijane u usporedbi sa osobama koje prije operacije nisu koristili slične pripravke.

    Češnjak, ginko i ginseng mogu uzrokovati krvarenje, a ginseng kod određenih osoba može djelovati na razinu glukoze u krvi. Gospina trava i valerijana mogu djelovati na razinu propisanog lijeka u krvi.

    Biljni pripravci ne bi se trebali uzimati istovremeno sa konvencionalnim lijekovima, u trudnoći, neposredno prije operativnog zahvata, a njihovo uzimanje najbolje je raspraviti sa stručnjakom.
    Osobama koje žele koristiti biljne suplemente strogo se preporuča da se oko unosa posavjetuju sa liječnikom, farmaceutom ili nutricionistom, te da uvijek obavjeste liječnika ukoliko uzimaju ove pripravke.

    I dok uporaba biljnih pripravaka nudi veliki potencijal, istraživači su u kreiranju preporuka još uvijek oprezni te smatraju da je potrebno još mnogo istraživanja kako bi se utvrdilo djelovanje tradicionalne medicine na zdravlje i kvalitetu života.

    Pošalji prijatelju na email

    Komentari