Prehrana s visokim unosom šećera smatra se čimbenikom rizika za razvoj debljine i kroničnih bolesti. Istraživači sa Sveučilišta u Bonnu analizirali su podatke o unosu šećera među djecom i adolescentima, otkrivši da unos kontinuirano opada od 2010. godine, ali je i dalje iznad razine preporučenog od strane Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
SZO dodane šećere definira kao bilo koji oblik šećera, uključujući med, sirup i koncentrate voćnih sokova, koji su dodani od strane proizvođača ili prilikom pripreme hrane i pića kod kuće. U dodane šećere također se ubrajaju šećeri koji se prirodno nalaze u sokovima.
Za svoj projekt, istraživači su analizirali podatke iz longitudinalnog istraživanja Dortmund Nutritional and Anthropometric Longitudinally Designed (DONALD). Istraživanje DONALD provodi se od 1985. godine, prikupljajući detaljne podatke o prehrani, metabolizmu, rastu i zdravlju djece i adolescenata. Sudionici istraživanja važu i bilježe sve što jedu i piju tijekom tri uzastopna dana svake godine, a oslanjajući se na internu bazu podataka o hranjivim tvarima, procjenjuje se unos određenih nutrijenata, uključujući i dodani šećer.
Autori su analizirali 4 218 dnevnika prehrane 751 djeteta i adolescenta uzrasta između tri i 18 godina u razdoblju od 2010. do 2023. te uočili da unos dodanih šećera nastavlja padati tj. smanjuje se, no i dalje premašuje razinu preporučenuod strane SZO i Njemačkog društva za prehranu, a koja iznosi maksimalnih 10% ukupnog dnevnog energijskog unosa.
Analiza DONALD-a iz 2019. godine pokazala je da je unos dodanih šećera kontinuirano u padu, navedeno istraživači pripisuju činjenici da se u posljednjih nekoliko godina povećava svijest o zdravstvenim posljedicama prekomjerne konzumacije napitaka zaslađenih šećerom i određenih drugih slatkih namirnica.
Iako ovaj pad svakako predstavlja dobar napredak, postoje značajne razlike među starosnim grupama. Dodani šećeri činili su oko 15% dnevnog energijskog unosa kod ispitanika u dobi od šest do 14 godina, dok je niža razina unosa zabilježena u starijoj adolescenciji.
Nalazi idu u prilog inicijativi koja ima cilj smanjiti sadržaj šećera u žitaricama za doručak, zaslađenim mliječnim proizvodima, bezalkoholnim pićima i voćnim napicima za 15 % ili više do 2025. godine. Ipak, istraživači ističu da je stvarni unos šećera vjerojatno veći nego što podaci iz studije sugeriraju, dijelom zbog mogućeg podcjenjivanja unosa od strane sudionika istraživanja s obzirom da sami bilježe i prijavljuju što konzumiraju. Uz to, rezultati istraživanja nisu široko reprezentativni za društvo u cijelosti, jer su sudjelovanju u ovakvim istraživanjima skloniji sudionici boljeg socio-ekonomskog statusa.
Izvor: European Journal of Nutrition