Sindrom iritabilnog crijeva (engl. Irritable bowel disease, IBS) je funkcionalni poremećaj gastrointestinalnog sustava karakteriziran kroničnom boli u trbuhu. Može se pojaviti u svim dobnim skupinama, uključujući djecu i starije osobe.
Prema istraživanjima, IBS spada u najčešće oblike funkcionalnih gastrointestinalnih poremećaja kod djece starije od četiri godine. Etiologija IBS-a je složena i multifaktorska, uključujući poremećaje u pokretljivosti crijeva, visceralnu preosjetljivost te promjene u sastavu crijevne mikrobiote.
Nedavne studije ukazale su na povezanost između niskih razina vitamina D i povećane prevalencije IBS-a, sugerirajući da nedostatak vitamina D može doprinijeti upalnim procesima u tijelu. Zbog svojih protuupalnih svojstava, vitamin D postaje sve važniji u istraživanju potencijalnih tretmana za IBS. Istovremeno, raste interes za probiotike kao terapijsku opciju, s obzirom na specifične učinke pojedinih sojeva bakterija. Posebno je zanimljiv probiotički soj Bifidobacterium longum 35624, koji ima sposobnost preživljavanja prolaska kroz gastrointestinalni sustav, sprječavanja rasta patogenih mikroorganizama i bakterijske translokacije te pružanja protuupalnih učinaka. Iako je učinkovitost B.longum 35624 potvrđena kod odraslih osoba, podaci o njegovom učinku kod djece s IBS-om su nedostatni. Stoga je skupina istraživača iz Čilea istražila učinke B. longum 35624 na gastrointestinalne simptome kod djece i adolescenata s IBS-om te potencijalnu povezanost s osnovnim statusom vitamina D.
Djeca i adolescenti dobi od 8 do 18 godina razmatrani su za uključivanje u studiju ukoliko su ispunjavali dijagnostičke kriterije za IBS. Ukupno su 64 sudionika primala dodatak prehrani koji je sadržavao 1×109 CFU B. longum 35624, tijekom 12 tjedana. Sudionici su upućeni da tijekom studije održavaju svoj uobičajeni prehrambeni unos te izbjegavaju hranu ili druge dodatke koji sadrže probiotike.
Simptomi IBS-a procijenjeni su na početku studije (tjedan dana prije intervencije), na polovini razdoblja (6. tjedan razdoblja intervencije) te na kraju studije (12. tjedan razdoblja intervencije) pomoću IBS-SSS testa (engl. Irritable Bowel Syndrome-Symptom Severity Score). IBS-SSS test služi za procjenu težine simptoma IBS-a te uključuje pitanja koja ocjenjuju različite aspekte simptoma IBS-a.
Uočeno je značajno poboljšanje simptoma nakon intervencije s B. longum 35624 u svim razinama IBS-SSS testa, uključujući jačinu i učestalost boli u trbuhu, težinu abdominalne distenzije (p < 0,0001) i zadovoljstvo pražnjenjem crijeva (p < 0,0007), pri čemu je 98,3 % sudionika doživjelo poboljšanje u više razina.
Klinička poboljšanja bila su prisutna kod čak 96,6 % sudionika. Niske početne razine vitamina D nisu bile povezane s težinom IBS-a niti odgovorom na primjenu probiotika. Znanstvenici zaključuju da primjena probiotičkog soja B. longum 35624 može poboljšati simptome IBS-a kod djece i adolescenata, posebno u populaciji s manjkom vitamina D. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdili rezultati studije te istražili učinci drugih probiotičkih sojeva.
Izvor: Nutrients