(Sve)moćni doručak

Datum objave: 01. 01. 2005.

Doručak je najvažniji dnevni obrok kojim treba osigurati barem 30% dnevnog unosa hrane. Ovaj obrok osigurava energiju potrebnu za početak dana, njime kontroliramo osjećaj sitosti tijekom dana te nam pruža neophodnu energiju za rad mozga..

Radna populacija nerijetko preskače doručak s izlikom nedostatka vremena. Preskakanje ovog važnog obroka, međutim, uzrokuje osjećaj izrazite gladi, što rezultira prejedanjem u drugom dijelu dana.
Rezultati brojnih zanstvenih studija provedenih u posljednjih 20 godina podudaraju se u zaključcima vezanim uz važnost konzumiranja doručka. Evo samo nekih od njih;
Doručak poboljšava radne sposobnosti: Djeca koja doručkuju pokazuju značajna poboljšanja u standardiziranim testovima te povećanu sposobnost koncentracije u razredu, a također su zainteresiranija za rad i kreativnija. Jednako tako, odrasli bolje funkcioniraju u uredu i van njega ukoliko su pojeli doručak.
Doručak poboljšava sposobnost kontrole tjelesne mase: Pregled niza studija pokazao je da su djeca koja preskaču doručak u dvostruko većoj opasnosti od razvoja pretilosti u odnosu na djecu koja ne preskaču doručak. Mnogi odrasli preskaču doručak jer smatraju da će na taj način lakše izgubiti na tjelesnoj masi. Preskakanje obroka, međutim, uzrokuje osjećaj izrazite gladi, što rezultira prekomjernim unosom kalorija kasnije.
Preskakanje doručka utječe na menstrualne tegobe: Menstrualne i probavne smetnje uvelike utječu na normalno funkcioniranje svake žene. Stoga je istraživanje provedeno u Japanu imalo za cilj ispitati ima li doručak ikakvog utjecaja na njih, a prikupljeni rezultati ukazali su na to da studentice koje povremeno doručkuju ili pak uopće ne doručkuju imaju značajno učestalije menstrualne bolove od onih koje doručkuju svaki dan. Isto tako studentice koje uopće ne doručkuju pokazuju tendenciju ka opstipaciji. Pošto je dismenorea faktor rizika kod psiholoških poremećaja i ginekoloških bolesti, ovo istraživanje pokazuje važnost doručka za kvalitetu života mladih djevojaka.
Preskakanje doručka povećava rizik od karijesa u djece: Istraživanjem objavljenim u Journal of the American Dental Association proučavana je povezanost pravilnog prehrambenog ponašanja (poput dojenja, redovnog doručka i konzumiranja 5 jedinica serviranja voća i povrća) i zubnog karijesa u djece dobi dvije do pet godina. Rezultati istraživanja su pokazali da postoji proporcionalna veza između preskakanja doručka i razvoja zubnog karijesa.
Doručak pridonosi kvaliteti sveukupne prehrane: Konzumiranje doručka poboljšava dnevni unos nutrijenata.

Jednostavan doručak koji se sastoji od žitarica i mlijeka, sa komadićima voća, organizmu osigurava značajne količine kalcija, vitamina B6, B2, željeza i folne kiseline.
Želite li žitarice za doručak?
Ljudi konzumiraju žitarice i proizvode žitarica već barem 10000 godina, a žitarice za doručak prehrambena su navika sve većeg broja ljudi. No, jeste li se ikada zapitali kako je nastala kategorija žitarica za doručak, proizvoda koje danas možemo nabaviti na svakom koraku, u raznim okusima i oblicima? Tvorcem müsli-a smatra se Dr. Maximilian Bircher Benner, koji je rođen 1867. godine u Švicarskoj, Aarau. Bio je revolucionarnog duha, a smatra se da je odlučio postati liječnikom jer je imao zdravstvenih problema u djetinjstvu. Posebnu važnost pridavao je pravilnoj prehrani. Smatrao je da sirova vegetarijanska prehrana ima iscjeljujuća svojstva, što se kosilo sa generalnim razmišljenjem tadašnje medicinske zajednice. To ga je i koštalo članstva u Društvu liječnika. Godine 1904., Max Bircher osnovao je sanatorij "Lebendige kraft" (Sila života), gdje je primjenjivao svoje spoznaje s područja istraživanja prehrane.
Temeljeno na svojem radu, razvio je "Bircher Müesli", prvi müsli koji je kasnije postao poznat diljem svijeta. Sastojao se od zobenih pahuljica, sirovih jabuka, mlijeka u prahu, orašastih plodova i soka od limuna. Uz pomoć ove hrane postigao je zadivljujuće rezultate kod velikog broja svojih pacijenata. Prvi komercijalni müsli proizvod proizvela je i lansirala tvrtka Bio familia u Švicarskoj, 1959. godine.
Savjet za „brzi” doručak
Doručak je najvažniji obrok u danu i nikako ga ne bi smjeli zapostavljati. Česta isprika je nedostatak vremena za pripremu kvalitetnog obroka, međutim, odlučite li se na žitarice s visokovrijednim fermentiranim mliječnim proizvodom, za pripremu i konzumiranje trebat će Vam oko 5 minuta. Vjerojatno toliko možete izdvojiti!
Želite li niskokaloričan jutarnji obrok, odaberite kukuruzne, zobene ili pšenične pahuljice i prelijte ih obranim mlijekom, ili fermentiranim mliječnim proizvodima sa niskim udjelom mliječne masti. Ukoliko pak imate potrebu za visokokaloričnim jutarnjm obrokom, odaberite müsli s dodanim komadićima voća, orašastim plodovima i čokoladom te ih prelijte mlijekom s višim udjelom mliječne masti.

Darija Vranešić, dipl.ing.bioteh.

Pošalji prijatelju na email

Komentari