Što bi trebali jesti nogometaši?

Datum objave: 01. 01. 2005.

Istraživanja su pokazala da nogometaš tijekom utakmice pretrči otprilike 10 kilometara dok golman pretrči oko četiri. Tijekom utakmice narušene su zalihe goriva i tekućina te je njihova nadoknada od izuzetne važnosti. Nogomet karakterizira aktivnost jakog inteziteta koja uključuje rad i anaerobnih i aerobnih energetskih sustava..

Nogometaši trebaju biti vješti, agilni i brzi. Tjelesna građa nogometaša se razlikuje, međutim, kako bi osigurali što bolju izvedbu, moraju imati što više mišićne mase i što manje masnog tkiva.

Prehrana

Nogometaši moraju biti svjesni da su njihove energetske potrebe različite ovisno o sezonama i godišnjim dobima. Tijekom čitave godine potrebno je voditi računa o tjelesnoj masi, stoga je u razdoblju smanjenog inteziteta igranja nogometa – odnosno u razdoblju kada nije sezona – potrebno unositi manje kalorija, jer se manje kalorija i troši.
Prehrana u razdoblju svakodnevnih treninga – osigurava kontinuiran oporovak

Nogometaši svaki dan organizmu trebaju osigurati visok unos ugljikohidrata kako bi nakon svakog treninga mogli nadoknaditi potrošene mišićne zalihe. U prosjeku, svaki dan bi nogometaš trebao unijeti 5 – 8 grama ugljikohidrata po kilogramu tjelesne mase. To znači da namirnice, koje su dobri izvori ugljikohidrata: integralne žitarice, peciva i kruh od integralnih žitarica, tjestenina, voće, povrće, trebaju predstavljati važan dio svakog obroka i međuobroka. Nogometaši koji ne unose dovoljno ugljikohidrata mogu osjetiti pad razine energije, a do kraja sezone i kronični umor. Igrači čiji su treninzi posebno intezivni, sa nutritivnom intervencijom trebaju započeti odmah nakon treninga. Idealno bi bilo kada ni igrač mogao unijeti 50 – 100 g ugljikohidrata unutar 30 minuta po završetku treninga.
Obroke za oporavak treba kombinirati sa tekućinom koja je važna za nadoknadu izgubljene tekućine.

50g ugljikohidrata osigurava:


  • 800-1000 ml sportskog napitka


  • 3 komada voća, srdenja veličine


  • 2 energetske pločice


  • 2 x 200g jogutra


  • Zdjela žitarica sa obranim mlijekom


  • Voćna salata sa jogurtom


  • 3 kriške tosta
  • Priprema za utakmicu – osiguravanje zaliha ugljikohidrata i tekućine

    Dobro bi bilo najmanje dva do tri sata prije utakmice unijeti lagani obrok bogat ugljikohidratima. Žitarice sa voćem, tjestenina sa umakom od rajčica, sendvič od integralnog peciva sa salatom i krtom šunkom, dobar su odabir.
    Studije su pokazale da se razina glikogena kod igrača snizuje i postaje niska nakon utakmice – ponekad značajno narušavanje glikogenskih rezervi nastaje čak i nakon prvog poluvremena.

    Igrači sa slabijim glikogenskim rezervama imaju manju prosječnu brzinu, lošije pokrivaju teren te slabije prate svoje suigrače u drugom poluvremenu. Studije su pokazale strategije za povećavanje ugljikohidratnih zaliha – jednako prehrana bogata ugljikohidratima u danima prije utakmice te unos sportskih napitaka tijekom utakmice omogućiti će bržu pokretljivost, spretnost i izdržljivost igrača.

    [url="#"] Savjeti za nadoknadu ugljikohidratnih rezervi [/url](za više kliknite mišem na naslov)

    Hidracija

    Nogometaš znojenjem tijekom utakmice izgubi 1 – 2,5 litara tekućine, u hladnim i umjereno toplim uvjetima. Kod povišenih temeperatura i vlage, prema nekim studijama, taj gubitak iznosi i do 4 litre.

    Uvriježeno je mišljenje da su nogometaši skloni dehidraciji zbog pravila igre, naime nogometaši u 90 minuta, samo jednom, i to nakon prvih 45 minuta, imaju pauzu unutar koje mogu nadoknaditi tekućinu. Ipak, neka istraživanja su pokazala da su nogometaši skloni dehidraciji i tijekom treninga, kada ova pravila ne vrijede.

    Sezona

    Gubitak tekućine
    (ml/sat)

    Unos tekućine
    (ml/sat)

    Utakmica

    Ljeto

    1209 ± 330

    516 ± 337

    Zima

    1027 ± 267

    361 ± 195

    Trening

    Ljeto

    985 ± 320

    429 ± 312

    Zima

    746 ± 259

    311 ± 257

    [url="#"] Savjeti za hidraciju [/url](za više kliknite mišem na naslov):

    Unos alkohola

    Ponekad postoji tendencija među sportašima da pobjedu proslave uz alkohol – ponekad čak i uz prekomjeran unos alkohola. Iako umjeren unos alkohola ne utječe negativno na zdravlje ili izvedbu, ponakad ipak može utjecati na oporavak nakon utakmice. Alkohol ima diuretičko djelovanje i može usporiti proces rehidracije nakon utakmice. Bilo kakva alkoholna pića treba izbjegavati 24 sata prije utakmice, i nakon utakmice ukoliko je u igri došlo do ozljede koja je rezultirala nastankom modrica i otoka. Alkohol može uzrokovati daljnje oticanje i krvarenje i usporiti oporavak.

    Proteini

    Optimalno snabdijevanje proteinima je baza sportskog uspjeha. Ova tvrdnja potječe iz činjenice da su proteini uz vodu glavni sastavni dio ljudskog tijela (mišići, enzimi, hormoni, koža, kosa...) te ih moramo uzimati hranom. Ukoliko je snabdijevanje nedovoljno, tijelo poseže za vlastitim proteinima. Proteine grade 20 različitih aminokiselina od kojih je 9 esencijalnih (izoleucin, leucin, lizin, metionin-cistin, fenilalanin-tirozin, treonin, triptofan i valin, histidin) koje naš organizam ne može sam sintetizirati.

    Biološka vrijednost, odnosno kvaliteta proteina ovisi o sadržaju esencijalnih aminokiselina i mogućnosti njihove resorpcije.

    Maksimalnu biološku vrijednost (BV 100) ima tzv. idealni protein, a to znači da se 100% unesene količine proteina može pretvoriti u tjelesni protein.


  • U cilju održavanja prirodne ravnoteže tijekom snažnog napora i/ili treninga izdržljivosti, sportaši bi trebali unositi 1.3 do 2 grama proteina na kilogram tjelesne mase.


  • Unos proteina sportaša trebao bi biti 1.5, a ponekad i do 2 puta veći od unosa normalne odrasle osobe. Posljedice malnutricije koja se može javiti kod nedovoljnog unosa su usporen rast tkiva i spor oporavak nakon treniranja. S druge strane važno je naglasiti i da pretjeran unos proteina, nasuprot učestalom mišljenju, neće utjecati na veći dobitak na (nemasnoj, mišićnoj) masi ni snazi.


  • Konzumacija proteina i ugljikohidrata prije vježbanja može reducirati katabolizam dok konzumacija proteina i ugljikohidrata nakon vježbanja može poticati resintezu glikogena, stvoriti anaboličku hormonalnu sredinu i brži oporavak.
  • Masti

    Službene preporuke za unos masti

  • Unos masti treba ograničiti na 30 % ukupnog energetskog unosa

  • Zasićene i trans - nezasićene masti trebale bi biti zastupljene 8 - 10 %

  • Višestruko nezasićene masne kiseline - 10 % masnoća u prehrani

  • Jednostruko nezasićene masne kiseline - 10 % masnoća u prehrani
  • Iva Alebić, dipl.ing.bioteh.
    Dr.sc. Darija Vranešić

    Pošalji prijatelju na email

    Komentari