Sastojci raži potencijalni prebiotici?

Datum objave: 01. 01. 2005.

Zrno raži, posebice ražena kaša, bogati su prehrambenim vlaknima, a sadržavaju i značajne koncentracije fruktana, komponenti koje mogu imati važna prebiotička svojstva..
Prehrambena vlakna igraju važnu ulogu u očuvanju zdravlja, i povezuje ih se sa prevencijom srčanih i karcinogenih bolesti, jednako kao i sa prevencijom pretilosti.
Iako su nutrijenti u raži otprilike jednaki nuitrijentima koji se nalaze u ostalim žitaricama – škrob, prehrambena vlakna i proteini – raž općenito sadrži manje škroba i proteina, no više slobodnih šećera i prehrambenih vlakana. Od šećera, dominiraju saharoza i fruktooligosaharidi.
Istraživači su proučavali fermetabilnost ražine kaše iz različitih frakcija raži. Prije fermentacije, supstrati su enzimski razgrađeni u simuliranim uvjetima koji vladaju u probavnom traktu kako bi se uklonili škrob i proteini. Fermetabilnost je proučavana u in vitro uvjetima.
Identificirana su tri tipa prehrambenih vlakana – ona koja se fermentiraju u potpunosti i brzo, ona koja se fermantiraju u potpunosti, ali postupno i ona koja se ne fermentiraju u potpunosti. Proces fermentacije vlakana raži rezultirao je nastankom butirične i propionske kiseline što je karakteristično za vlakna sa prebiotičkim svojstvima.

Također je pronađeno da Bifidobacterium longum , inače dominantne bakterije probavnog sustava čovjeka, fermentiraju djelomično topiva vlakna – arabinoksilane. Arabinoksilan ima djelovanje slično beta-glukanu, vrsti topivog vlakna koje se nalazi u zobi, a kojemu se pripisuje preventivno djelovanje na zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Zbog svega navedenoga, sastojci raži razmatraju se kao potencijalni prebiotici.

Pošalji prijatelju na email

Komentari