Različite vrste omega-3 masne kiseline polučuju suprotno djelovanje

Datum objave: 19. 08. 2004.

Omega-3 masne kiseline kojih je dobar izvor riba, EPA i DHA, mogu djelomično smanjiti rizik za razvoj raka prostate, dok jedna druga vrsta omega-3 masnih kiselina, ALA, taj rizik može povećati..
Istraživanje koje je obuhvatilo oko 48000 muškaraca, i koje je trajalo 14 godina, pokazalo je da muškarci koji su unosili najviše masnih kiselina DHA i EPA – masnih kiselina kojima je riba izvanredan izvor, imaju za 26% manji rizik za razvoj raka prostate u odnosu na muškarce sa najmanjim unosom DHA i EPA. U obzir uzeti i čimbenici rizika za razvoj ove bolesti - godine, povijest bolesti obitelji i prehrambene navike, a pozitivno djelovanje ovih masnih kiselina uočeno je samo kada su se unosile putem ribe, ne suplementima. Istraživači vjeruju da smanjenju rizika od razvoja raka prostate pogoduju i neke druge komponente ribe, primjerice vitamin D i A.

Međutim, kada se radilo o drugoj vrsti omega – 3 masne kiseline, alfa-linoleinskoj kiselini (ALA), rezultati su bili potpuno suprotni. Naime, muškarci sa najvišim unosom ALA-e imali su dvostruko veći rizik za razvoj raka prostate u odnosu na one sa najnižim unosom. Rizik je bio povećan bez obzira na to je li izvor ALA-e bilo biljni ili životinjski.
Dobar izvor alfa-linoleinske kiseline je soja, orasi, ljemenke lana, ulje repice, a u manjoj mjeri ALA je prisutna u mesnim i mliječnim proizvodima.
SOURCE: American Journal of Clinical Nutrition, July 2004

Pošalji prijatelju na email

Komentari