Uvođenje novih terapijskih pristupa temeljenih na modulaciji crijevne mikrobiote sve više privlači pažnju u medicinskoj znanosti.
Probiotici, kao korisni mikroorganizmi, mogu imati važnu ulogu u održavanju i poboljšanju zdravlja domaćina. Znanstvenici sa Sveučilišta u Clevelandu, Ohio, istražuju učinak specifične mješavine probiotika i amilaze na povećanje korisnih kvasaca u crijevima, što može imati značajne implikacije za liječenje različitih gastrointestinalnih poremećaja.
Nova klinička studija, koja je trajala šest tjedana, istraživala je može li mješavina probiotika i amilaze potaknuti razvoj korisne razine kvasca Saccharomyces cerevisiae. U studiji je sudjelovalo 52 sudionika koji su bili podijeljeni u dvije skupine: jedna je uzimala mješavinu probiotika i amilaze, dok je druga skupina primala placebo. Mješavina probiotika sadržavala je Bifidobacterium breve 19bx (1,3 milijarde CFU), Lactobacillus acidophilus 16axg (12,8 milijardi CFU), Lacticasebacillus rhamnosus 18fx (12,8 milijardi CFU), Saccharomyces boulardii 16mxg (3 milijarde CFU) te alfa-amilazu. Placebo se sastojao od rižinog oligodekstrina.
Rezultati su pokazali da se prevalencija S. cerevisiae povećala između 20% i 60%, dok se njezina brojnost povećala čak 200 puta. Uz to, došlo je do 150 do 175 puta smanjenja potencijalnih patogena poput Bacillus thuringiensis i Macrococcus caseolyticus.
Modulacija crijevne mikrobiote nakon konzumacije probiotika ukazuje na mogućnost prilagodbe mješavina probiotika kako bi se poboljšao mikrobni sastav domaćina, te potencijalno pokazala učinkovitost kao primarna ili pomoćna terapija za gastrointestinalne bolesti poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS), Crohnove bolesti (CD) ili pretilosti.
Stoga, istraživači zaključuju da povećanje u obilju S. cerevisiae nakon dodavanja mješavine probiotika i amilaze predstavlja čvrst dokaz koncepta da oralna konzumacija probiotika može rezultirati dugotrajnim promjenama u mikrobnom sastavu crijevne mikrobiote.
Izvor: Life