Magdalena Klepo

Datum objave: 06. 12. 2024.

Proces ranog razvoja crijevnog mikrobioma ima ključnu ulogu u oblikovanju fiziološkog sustava domaćina, uključujući imunosne funkcije, metabolizam i razvoj mozga.

Kod ljudi, sastav crijevnog mikrobioma dojenčadi pod utjecajem je niza čimbenika, uključujući mikrobiom majke, način poroda, prehranu te izloženost okolišu. Razumijevanje spomenutih procesa osobito je važno tijekom ranog djetinjstva, ključnog razdoblja za razvoj mozga i dugoročne zdravstvene ishode. 

Primjena probiotika tijekom trudnoće i dojenja jedna je od predloženih strategija za poticanje zdravog razvoja mikrobioma dojenčadi. Dosadašnja istraživanja ukazuju na sigurnost i potencijalne zdravstvene koristi probiotika, uključujući pozitivan utjecaj na crijevni mikrobiom dojenčadi, majčino mlijeko te smanjenje rizika od metaboličkih i imunosnih poremećaja. Cilj nedavno provedene studije bio je istražiti utjecaj unosa probiotika kod majki tijekom trudnoće i dojenja na funkcije mozga dojenčadi.

Studija je uključila parove majki i djece koji su sudjelovali u istraživanju MILk (engl. Mothers and Infants Linked for Healthy Growth study) provedenom u Oklahomi i Minnesoti. Klinički i demografski podaci prikupljeni su od svih sudionika, dok su podaci o unosu probiotika prikupljeni pomoću upitnika koji su provedeni tijekom trudnoće i dojenja. Upitnici o unosu probiotika uključivali su pitanja o primjeni probiotika, razdoblju uzimanja i vrsti korištenog probiotičkog dodatka. Razine C-reaktivnog proteina (CRP) i interleukina 6 (IL-6) u majčinom mlijeku procijenjene su imunološkim testovima, dok su mikrobiomi analizirani iz uzoraka majčinog mlijeka te fecesa dojenčadi. 

Rezultati su pokazali da su majke koje su uzimale probiotike imale niže razine CRP-a i IL-6 u majčinom mlijeku mjesec dana nakon poroda, osobito ako su probiotike uzimale i tijekom trudnoće. Dojenčad čije su majke uzimale probiotike pokazala su veću raznolikost crijevnog mikrobioma, s višim razinama bakterija Lactobacillus i Bifidobacterium.

Nadalje, dojenčad čije su majke uzimale probiotike pokazala su poboljšanja u funkciji pamćenja. Prisutnost Lactobacillus i Bifidobacterium u crijevima dojenčadi bila je povezana s boljim zdravstvenim ishodima, poput smanjenja upale, poboljšanog zdravlja crijeva te unaprijeđene kognitivne funkcije. 

Znanstvenici zaključuju da primjena probiotika tijekom trudnoće i dojenja predstavlja učinkovitu strategiju za poticanje optimalnog neurorazvoja i cjelokupnog zdravlja dojenčadi. Također, potrebne su daljnje studije s većim uzrokom ispitanika i duljim razdobljem praćenja učinaka probiotika.

Izvor: Frontiers in Nutrition

Pošalji prijatelju na email

Komentari