Datum objave: 07. 03. 2012.

Tijelo koje je zdravo uspješno održava poželjne razine važnih nutrijenata (šećera, kolesterola, fosfata, cinka) unutar stanica. Sve se to odvija mehanizmom dvije vrste pumpe: jedna je aktivna kad nutrijenta ima u izobilju u okolini određene stanice (tijekom "dobrih vremena"), dok se druga aktivira kad u okolini postoji manjak nutrijenata (tijekom "loših vremena").

Zašto je tome tako, otkriva nova studija objavljena u časopisu Science.Otkriveno je da kad npr. razine fosfata ili cinka padnu u okolišu stanice kvasca, broj pumpi koje su specijalizirane za "loša vremena" se poveća i do 100 puta. Kad se vrijednosti nutrijenata opet vrate u normalno stanje, poveća se broj pumpi namijenjenih za "dobra vremena".

Došlo se i do zaključka da su stanice koje potiskuju svoje pumpe za "loša vremena" značajno bolje pripremljene za razdoblja gladovanja, kao i za oporavak nakon gladovanja, od stanica kod kojih takva represija nije naglašena.

Pumpe za "dobra vremena" služe kao signalni mehanizmi koji upozaravaju stanicu kvasca da se približava gladovanje. Time stanica ima više vremena da “pospremi” nutrijent i osigura si brži rast nakon što gladovanje prestane.

Ukoliko se pokaže da se ove spoznaje mogu primijeniti i na ljudske stanice, to će možda pojasniti kako naše tijelo održava adekvatne razine različitih nutrijenata unutar tkiva i organa. Razumijevanje ovog dualnog mehanizma pumpe moglo bi biti ključno u razumijevanju različitih metaboličkih poremećaja, gdje je možda upravo taj sustav pumpi manjkav.

Pošalji prijatelju na email

Komentari