Novo istraživanje identificiralo je molekule koje nastaju iz hrane, nazvane metaboliti, kao glavne čimbenikerizika za razvoj karcinoma debelog crijeva kod mlađih osoba, posebno one povezane sa crvenim i prerađenim mesom.
Povećano praćenje i screening za karcinom debelog crijeva izuzetno su korisna sredstva, međutim istraživači ističu kako je gotovo nemoguće svim osobama osigurati kolonoskopiju jednom godišnje zbog čega bi takve pretrage trebalo ostaviti za starije od 60 godina, dok je mlađim osobama puno praktičnije dati jednostavan test koji mjeri biomarker koji ukazuje na rizik na nastanka karcinoma debelog crijeva te potom osobe za koje se ispostavi da je potrebno, podvrgnuti daljnjim pretragama.
Jedno od ranije provedenih istraživanja identificiralo je razlike u metabolitima između mladih i osoba s početnim stadijem karcinoma debelog crijeva, dok je drugo identificiralo razlike u crijevnoj mikrobioti između mlađih i starijih odraslih osoba s karcinomom debelog crijeva. Ova istraživanja pružila su dobar temelj za proučavanje kolorektalnog karcinoma kod mladih. Međutim, kada je više čimbenika uključeno u rizik od raka, postaje složenije razumjeti što se događa i planirati buduća istraživanja s obzirom da naše crijevne bakterije konzumiraju naše metabolite i proizvode svoje, što sve čini još složenijim.
Pomoću umjetne inteligencije razvijen je algoritam kako bi se mogli kombinirati i analizirati podaci i saznanja iz drugih istraživanja. Analizom je otkriveno da razlike u prehrani (identificirane analizom metabolita) čine značajan dio razlika koje su primijećene kod mladih i starijih osoba u početnom stadiju karcinoma.
Tim istraživača ističe kako je velik fokus postavljen na crijevnu mikrobiotu, no podaci ovog istraživanja jasno pokazuju da je glavni pokretač prehrana, što je ujedno i činjenica koja daje nadu s obzirom da može biti teško i komplicirano promijeniti svoju crijevnu mikrobiotu, dok je za promjenu prehrambenih navika dovoljno malo truda i upornosti.
Mlađe osobe s karcinomom debelog crijeva imale su više razine metabolita povezanih s proizvodnjom i metabolizmom aminokiseline zvane arginin i sa ciklusom ureje u usporedbi sa starijim osobama. Ove razlike mogu biti povezane s dugotrajnom konzumacijom crvenog mesa i prerađenog mesa.
Nakon što se pokaže da su metaboliti arginina i ciklusa ureje (i posredno, prekomjerna konzumacija crvenog i prerađenog mesa) povećani kod mlađih odraslih osoba s karcinomom debelog crijeva, planira se testirati može li specifičan način prehrane ili komercijalno dostupni lijekovi regulirati proizvodnju arginina i ciklus ureje pomoći u prevenciji ili čak liječenju karcinoma debelog crijeva kod mlađih odraslih osoba.
Istraživači ističu da, iako se i prije znala važnost prehrane u prevenciji karcinoma debelog crijeva, ovo istraživanje stavlja naglasak upravo na važnost konzumacije kvalitetne i nutritivno bogate hrane te potiče liječnike da o važnosti pravilne prehrane komuniciraju sa svojim pacijentima već pri prvom pregledu.
Izvor: NPJ Precision Oncology