Datum objave: 01. 01. 2005.

Novi sustav deklariranja u Europskoj uniji..
Europsko vijeće i Parlament usvojili su važan amandman Pravilnika EU za deklariranje prehrambenih namirnica. Amandman osigurava bolju informiranost potrošača o ukupnim sastojcima prehrambenih proizvoda posebice onima koji mogu biti štetni za zdravlje, bez obzira u kojoj količini su prisutni u namirnicama. Novo pravilo odbacuje tzv. "pravilo 25%" prema kojemu na deklaraciji proizvoda nije bilo potrebno navoditi komponente koji sačinjavaju manje od 25% ukupnog proizvoda. Novo pravilo prošruje se i na alkoholna pića koja sadržavaju sastojak naveden na listi alergena - primjerice sulfite prsutne u vinima.
Prema novom sustavu deklariranja, bit će nužno naznačiti sve pod-sastojke sastojaka smjese, što znači da potencijalni alergeni neće moći biti "skriveni". Primjer su neki umaci koji mogu sadržavati alergene poput jaja, mlijeka, gorušice, ali kao dio sastojka smjese koji je u količini manjoj od 25% ukupnog proizvoda te stoga nisu ni navođeni na deklaracijama. Upravo zbog toga, niti jedan alergen neće biti izuzetak kod deklariranja. Prije je bilo moguće deklarirati sastojak kao kategoriju (primjerice, biljno ulje), dok će ubuduće biti potrebno navesti izvor sastojka kako bi se moglo predvidjeti sve potencijalne alergene. Tako će ubuduće umjesto "biljno ulje", morati stajati "sojino ulje", "maslinovo ulje", "ulje od kikirikija" i sl. Jednako tako, umjesto "prirodnog okusa" morati će stajati izvor tog "prirodnog okusa", primjerice, "okus lješnjka", "okus ribe" isl.
Alkoholna pića bila su izuzetak pri deklariranju proizvoda. Novo pravilo obvezuje proizvođače da navedu sve sastojke koji su potencijalni alergeni, bez obzira na količinu sastojka prisutnu u alkoholnom piću. Na taj način biti će vidljivo koja alkoholna pića sadrže poznate alerene-sulfite, koji kod nekih osoba mogu izazvati i asmatične napadaje. Sulfiti su aditivi koji se koriste kod prizvodnje najpopularnijih alkoholni pića: vina i piva.
Ovakve informacije posebno su važne osobama koje pate od alergija i/ili imaju neke nuspojave nakon unosa određenih komponenata hrane. Proporcija populacije koja se "bori" sa određenim oblikom alergije u stalnom je porastu (smatra se da sada obuhvaća 8% dječje i 3% odrasle populacije), a novih alergena sve je više. Ove alergije osim što uzrokuju smetnje poput urtikarija, pobavnih tegoba, dermatitisa i sl., mogu također isprovocirati i za život opasne reakcije (astmu, anafilaktički šok). Za ove ljude, nedostatak informacija predstavlja hendikep koji im oduzima osjećaj sigurnosti u hranu koju jedu.

Upravo zbog njih, vrlo je važno pravilno deklariranje proizvoda.
Novi zahtjevi u deklariranju sadrže i odredbe koje omogućuju izbjegavanje potencijalnih apsurdnosti i pre-regulacija, a sve sa ciljem spriječavanja rizika od "kompliciranja" procesa deklariranja, te kako bi se u obzir uzela tehnička ograničenja vezana uz proizvodnju namirnica. Dodatni zahtjevi u deklariranju stupit će na snagu nakon što prođe vrijeme tranzicije kako bi se kompanijama omogućilo da novi sustav deklariranja slijede nove odredbe.
Zemlje članice Europske unije imaju na raspolaganju godinu dana da primjene novi amandman Pravilnika, nako čega će godinu dana nakon isteka tranzicijskog perioda biti odobrene proizvođačima sa ciljem izmjene dosadašnjeg sustava deklariranja njihovih proizvoda. Ukoliko se ovi koraci budu odvijali prema predviđenom, rezultati izmjenjenog Pravilnika biti će vidljivi na policama 2005. godine.
Ako pogledamo situaciju u Hrvatskoj, i optimistično vjerujemo novom ministru vanjskih poslova gosp. Žužulu, Hrvatska će u Europsku uniju 2007. godine. Znači dragi konzumenti, na policama naših trgovina, iscrpne obavijesti o namirnicama koje konzumiramo, ukoliko nam se industrija ne smiluje i počasti nas adekvatnim deklaracijama ranije, ugledat ćemo 2008. godine. (op.prev.)

Sastojci koje treba naznačiti na deklaracijamaa koji su potencijalni alergeni:

• Žitarice koje sadrže gluten i proizvodi koji ih sadrže
• Ljuskari i proizvodi koji ih sadrže
• Jaja i proizvodi koji i sadrže
• Ribe i proizvodi koji i sadrže
• Kikiriki i proizvodi koji ih sadrže
• Soja i proizvodi koji je sadrže
• Mlijeko i mliječni proizvodi (uključujuću laktozu)
• Orasi i orašasti proizvodi
• Gorušica i proizvodi koji je sadrže
• Sjemenke sezama i proizvodi koji ih sadrže
• Sumpor-dioksid i sulfiti u koncentracijama većim od 10 mg/kg ili 10mg/l
Izvor: [url="#"] [url="#"] http://europa.eu.int/comm/food/fs/fl/fl08_en.pdf[/url] [url="#"]
Anketa [/url]
[/url]

Pošalji prijatelju na email

Komentari