Prehrambene navike i rizik od osteoporoze

Datum objave: 29. 03. 2005.

Prema studiji objavljenoj u časopisu Ar chives of Internal Medicine , osobe koje se hrane striktnom vegetarijanskom prehranom koja se bazira isključivo na sirovim namirnicama, češće oboljevaju od osteoporoze nego osobe čija prehrana je tipično zapadnjačka..
Vegetarijanci su svoje prehrambene navike prakticirali minimalno 18 mjeseci, a dnevnici prehrane pokazali su da konzumiraju različito svježe povrće, voće, orašaste plodove, sjemenke, klice i žitarice. Striktno su izbjegavali kuhanu i prerađenu hranu te hranu životinjskig podrijetla. Također su iz prehrane eliminirali mlijeko, jedan od osnovnih prehrambenih izvora kalcija.

Učesnicima studije mjerena je gustoća koštane mase te su im analizirani uzorci krvi i urina pomoću kojih se može dobiti slika o stupnju formiranja i razgradnje kostiju.

Rezultati su pokazali sljedeće:

  • Vegetarijanci su mršaviji. Njihov indeks tjelesne mase (ITM) prosječno je iznosio 20, u usporedbi sa ITM-om ne-vegetarijanaca koji je prosječno iznosio 25. Oba indeksa tjelesne mase su u granicama normale, no poznato je da su mršavije osobe izloženije većem riziku od osteoporoze.
  • Vegetarijanci su imali niži unos kalcija i vitamina D. Prosječno, vegetarijanci su dnevno unosili 580 miligrama kalcija u usporedbi sa nevegetarijancima koji su unosili prosječno 1100 mg kalcija dnevno. Unos vitamina D je također bio dosta niži kod vegetarijanaca. Oba nutrijenta esencijalna su za izgradnju čvrstih kostiju.
  • Vegetarijanci koji su konzumirali isključivo sirove namirnice imali su manju gustoću koštane mase u odnosu na ne-vegetarijance.
  • Stupanj razgradnje kosti bio je jednak i kod vegetarijanaca i kod ne-vegetarijanaca.
  • U studiji su se javile dvije nelogičnosti. Naime, iako je unos vitamina D bio niži kod vegetariajnaca koji se hrane isključivo sirovim namirnicama, oni su zapravo imali bolji status vitamina D u odnosu na ne-vegetarijance. Također je, s obzirom da se vjeruje da je stupanj razgradnje kostiju veći kod mršavijih osoba, iznenađujući bio rezultat prema kojemu su i vegetarijanci i nevegetarijanci imali jednak stupanj razgradnje kostiju.

    Bez obzira na prehrambeni režim koji prakticirate, savjeti za smanjenje rizika od razvoja osteoporoze jednaki su za sve, a glase:

  • Pazite na adekvatan unos kalcija. Odrasle osobe do 50 godina dnevno trebaju 1000 mg kalcija. Iznad 50-e godine potrebe se povećavaju i iznose 1200 mg na dan. Izvori kalcija su: mliječni proizvodi, lisnato zeleno povrće, proizvodi obogaćeni kalcijem, bademi.

  • Pazite na adekvatnu opskrbu vitaminom D. Dnevne potrebe za vitaminom D iznose od 200 – 600 IU. Vitamin D moguće je unijeti hranom, suplementima ili ga se može osigurati izlaganjem suncu.
  • Jačajte kosti adekvatnim vježbama. Šetanje, trčanje, ples, podizanje utega neke su od mogućnosti stimulacije formiranja kosti i poboljšanja zdravlja kostiju.
  • Izbjegavajte čimbenike koji narušavaju zdravlje kosti. Tu spadaju pušenje i prekomjeran unos alkohola, određeni lijekovi te poremećaji prehrane poput anoreksije.
  • Uzimajte lijekove, ako Vam ih liječnik propiše.
  • Testirajte se. Gustoća koštane mase pokazatelj je zdravlje kostiju, a brzo i bezbolno se može odrediti dezintometrijom.
  • Izvor: Archives of Internal Medicine, March 28, 2005; vol 165: pp 684-689. (WebMD.com)

    Pošalji prijatelju na email

    Komentari