Tradicionalni lijekovi za nesanicu često imaju nuspojave poput povećanog respiratornog napora povezanog s buđenjem (buđenje zbog poremećaja protoka zraka) i smanjene pažnje tijekom dana.
U potrazi za alternativama s manje nuspojava, istraživači su u novoj studiji proučili potencijal prirodnih sastojaka.
Rhodiola rosea, poznata kao ružin korijen, odobrena je od Korejske agencije za hranu i lijekove kao dodatak prehrani za smanjenje umora uzrokovanog stresom. Spoj rosavin, prisutan u Rhodiola rosea, pokazuje potencijalne terapeutske koristi u liječenju stanja povezanih sa stresom i depresijom. Nelumbo nucifera, poznata kao lotos, je ljekovita biljka čije se sjeme tradicionalno koristi u istočnoj Aziji za poboljšanje spavanja.
Korejski istraživači proveli su pilot studiju kako bi ispitali utjecaj ekstrakta Rhodiola rosea i Nelumbo nucifera na kvalitetu sna, umor i kvalitetu života kod odraslih s blagom nesanicom. Studija je trajala od lipnja do rujna 2017. godine i uključivala je 20 odraslih osoba u dobi od 20 do 65 godina s blagim poremećajem spavanja.
Svaka kapsula sadržavala je 375 mg ekstrakta iz korijena Rhodiola rosea i sjemena Nelumbo nucifera u omjeru 2:1. Sudionici su uzimali dvije kapsule dnevno prije spavanja tijekom dva tjedna. Mjerenja i promatranja provedena su na početku studije te nakon prvog i drugog tjedna. Sudionici su svaki tjedan dolazili na preglede i davali uzorke krvi kako bi se pratili vitalni znakovi i pridržavanje uputa tijekom istraživanja.
Za procjenu kvalitete sna korišteno je pet alata: Insomnia Severity Index (ISI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), dnevnik spavanja, skala ozbiljnosti umora (FSS) i kratka anketa o zdravlju (SF-36). Ovi su alati omogućili procjenu subjektivne (temeljene na osjećajima sudionika) i objektivne kvalitete sna (temeljene na mjerljivim podacima).
Rezultati studije pokazali su da dodatak prehrani ima potencijal za poboljšanje ukupne kvalitete sna. Od 20 sudionika, njih 13 završilo je studiju i pokazalo značajno poboljšanje u kvaliteti sna.
Konkretno, zabilježena su poboljšanja u rezultatima procjene kvalitete sna, smanjenje vremena buđenja nakon početka spavanja za 57% te poboljšanje učinkovitosti spavanja. Iako rezultati procjene umora nisu pokazali značajne promjene, zabilježena su značajna poboljšanja u fizičkom i mentalnom zdravlju prema anketi SF-36.
Osim poboljšanja subjektivne kvalitete sna, poboljšani su i vremenski parametri spavanja. Prema dnevniku spavanja, vrijeme potrebno za uspavljivanje smanjeno je za 8 minuta, vrijeme buđenja nakon početka spavanja smanjeno je za 9 minuta, a ukupno vrijeme spavanja povećalo se za 25 minuta.
Ovi rezultati pokazuju da se ekstrakt iz korijena Rhodiola rosea i Nelumbo nucifera može smatrati preventivnim ili terapeutskim sredstvom za poboljšanje poremećaja spavanja.
Izvor: Nutrients