Posljednjih godina se smatra da je kvaliteta sna i osjećaj smirenosti koji se doživljava nakon jutarnjeg buđenja važnija od same duljine sna za održavanje zdravlja kod odraslih.
Prema novoj studiji, unos probiotičkog soja Bifidobacterium adolescentis SBT2786 produljilo je trajanje sna i poboljšala njegovu kvalitetu kod osoba s visokim razinama stresa, smanjujući umor i poboljšavajući osjećaj odmornosti tijekom dana.
Prethodna istraživanja pokazuju da crijevna mikrobiota može utjecati na središnji živčani sustav, uključujući i mozak, te na spavanje. Autori ove studije su ranije objavili istraživanje koje je pokazalo da B. adolescentis potiče san kod vinskih mušica.
U randomiziranom, dvostruko slijepom, placebom kontroliranom ispitivanju sudjelovali su Japanci i Japanke u dobi od 30 do 59 godina, koji su imali problema sa spavanjem i radili od ponedjeljka do petka. Sudionici su bili podijeljeni u dvije skupine: jednu koja je primala probiotik SBT2786 i drugu koja je primala placebo.
Aktivna skupina dobivala je dodatak prehrani s Bifidobacterium adolescentis svaki dan tijekom četiri tjedna, u obliku doze od četiri kapsule koje su sadržavale ukupno 1 x 10^11 stanica B. adolescentis. Ishodi su procjenjivani korištenjem EEG mjerenja tijekom spavanja, ljestvice pospanosti, profila stanja raspoloženja i vizualne analogne ljestvice. Razine stresa su procjenjivane pomoću salivarne amilaze, a status spavanja mjeren je hormonom rasta u krvi. Vizualna analogna ljestvica ocjenjivala je jutarnje stanje, rangirajući od najboljeg sna do najgorih umora.
EEG je pokazao da je skupina koja je primala dodatak prehrani imala dulje ukupno vrijeme spavanja i povećanje vremena provedenog u REM fazi sna. Drugi test (Oguri-Shirakawa-Azumi Sleep Inventory ver. MA) nije pokazao značajne razlike, sugerirajući da učinak povećanja sna nije bio vidljiv.
Međutim, utvrđeno je da se osjećaj osvježenosti i smanjenje pospanosti nakon ustajanja poboljšao u skupini koja je primala dodatatak prehrani. EEG mjerenja također su pokazala smanjenje vremena buđenja u posljednja dva sata sna kod grupe koja je konzumirala dodatak.
Ukupni rezultati vezani uz raspoloženje poboljšali su se kod skupine koja je primala dodatak prehrani. Ostali testovi, uključujući mjerenje hormona rasta u krvi i salivarne amilaze, nisu pokazali značajne razlike.
Istraživači zaključuju da je unos probiotičkog soja Bifidobacterium adolescentis SBT2786 dovelo do povećanja trajanja sna, što je potvrđeno EEG-om, te poboljšanja pospanosti nakon buđenja i tijekom dana, smanjenja osjećaja umora i povećanja osjećaja odmornosti.
Izvor: Nutrients