Očuvajte zdravlje, ljepotu i vitalnost uz voćne sokove

Datum objave: 01. 01. 2005.

Mnoge studije dale su jasnu sliku o nutrijentima prisutnima u voću i njihovom djelovanju na zdravlje. Adekvatan unos voća može ženama olakšati veliki broj zdravstvenih tegoba, a i prevenirati razne bolesti. Stoga, nije čudno što se stalno napominje važnost konzumiranja pet ili više porcija voća i povrća dnevno. Kada se to čini nemogućim, razmislite o činjenici da čaša voćnog soka predstavlja jednu porciju!

Studije pokazuju da su žene su podložnije oksidativnim oštećenjima nego muškarci. Ta oštećenja u organizmu nastaju usljed čimbenika poput pušenja, loše prehrane, predugog boravka u zagušljivim prostorijama i stresa, ukratko, zahvaljujući «blagodatima» koje nam nudi moderan život. Jutarnja šalica voćnog soka zasigurno će pridonijeti antioksidativnoj obrani organizma žene.

Voćni sokovi izvanredan su izvor vitamina C koji ima višestruko djelovanje u organizmu. Vitamin C pomaže u održavanju zdravlja kardiovaskularnog sustava, spriječavajući oksidaciju LDL («lošeg») kolesterola, te tako smanjujući rizik od razvoja ateroskleroze. Smatra se da vitamin C djeluje i kao zaštita od razvoja malignih bolesti. Vitamin C štiti kapilare i pomaže u kontroli ili smanjenju obilnog krvarenja žena u kritičnim razdobljima, a to su adolescencija i prijelazno razdoblje kada žena ulazi u menopazu.

Žene koje ne unose dovoljno vitamina C izloženije su negativnom utjecaju stresa, podložnije su anksioznosti, napetosti pa čak i stanju kroničnog umora. Također, vitamin C neophodan je u sintezi kolagena stoga i u održavanju integriteta kože osiguravajući joj zdravlje i ljepotu.

Da li znate da čaša 100%-tnog narančinog soka osigurava više od polovice dnevnih potreba organizma za vitaminom C?

Raznobojno voće izvanredan je izvor beta – karotena, provitamina vitamina A. Jednako kao vitamin C, vitamin A ima snažno antioksidativno djelovanje i štiti organizam od razvoja različitih oblika raka, uključujući rak cerviksa, pluća i mokraćnog mjehura. Deficit vitamina A kod žena povezuje se sa povećanim rizikom od razvoja raka dojke, obilnim krvarenjem tijekom menstruacije i preranim starenjem kože. S obzirom da je važan za zdravu mukoznu membranu, nedostatak vitamina A može pojačati znakove starenja tkiva vagine i urinarnog trakta u razdoblju menopauze. Adekvatne količine vitamina A važne su za zdravu funkciju imunosnog sustava, otpornost na infekcije i zdravlje očiju. Sasvim je dakle jasno da voće i voćni sokovi bogati beta-karotenom i vitaminom A moraju biti sastavni dio svakodnevnog jelovnika.

Breskva, ananas, crni ribizl, mango, jagode, marelice dobar su izvor ovog vrijednog nutrijenta. U godišnjim dobima u kojima nema ovoga voća ne postoje isprike, voćni sokovi prisutni su na tržištu cijele godine, a također su značajni izvori beta-karotena i vitamina A.

Banana, grejpfrut, bobičasto voće, breskva i marelice bogate su kalijem. Ovaj za zdravlje vrijedan mineral važan je za održavanje ravnoteže tjelesnih tekućina. Niska razina kalija, a visoka natrija može predisponirati za napuhavanje i zadržavanje tekućine u predmenstrualnom razdoblju. Ženama koje ulaze u menopauzu, deficit kalija može pogoršati zadržavanje tekućine, otežati kontrolu tjelesne mase i povišenog krvnog tlaka. Pokazano je da se žene koje imaju deficit kalija lakše umaraju te im često nedostaje snage.

Dva su nutrijenta koja se posebno preporučuju ženama: folna kiselina koju nerijetko zovu i «ženski nutrijent» te kalcij.

Unos folne kiseline vrlo je važan za žene u reproduktivnoj fazi, deficit može uzrokovati malformaciju ploda, a posebno je važno napomenuti da se malformacija usljed deficita razvija već u prvim tjednima trudnoće.

Čaša voćnog soka od jagoda, banana, crnog ribizla, marelice, naranče može osigurati do 25 % ukupnih dnevnih potreba organizma za folnom kiselinom, a isto tako predstavlja izvor kalcija, minerala koji se kroz djetinstvo i adolescenciju treba unositi kako bi se razvile zdrave i čvrste kosti, s minimalnim rizikom za razvoj osteoporoze – bolesti smanjivanja gustoće koštane mase koja posebno pogađa žene u menopauzi.

Iva Alebić, dipl.ing.

Sponzoriran članak

Pošalji prijatelju na email

Komentari