Novi soj probiotika pomaže kod sindroma iritabilnog crijeva

Datum objave: 10. 11. 2005.

Novi probiotički soj, Bifidobacterium infantis 35624, stabilizira frekvenciju pokreta crijeva u pacijenata koji boluju od sindroma iritabilnog crijeva i koji pate od konstipacije ili proljeva..
Prijašnje studije ovog istraživačkog tima iz Irske provedena na životinjskim modelima sindroma iritabilnog crijeva jasno su pokazale da ovaj poseban soj probiotika ima moćan imunomodulacijski učinak. Na modelu ulceroznog kolitisa te u ljudi sa sindromom iritabilnog crijeva terapija probiotičkim sojem B. infantis 35624, spriječila je kolitis i vratila imunološku ravnotežu sa proupalnog u protuupalno stanje.
Kako bi utvrdili učinak B. infantis 35624 na frekvenciju crijevnih pokreta, istraživači su randomizirali 165 pacijentica sa sindromom iritabilnog crijeva u dvije skupine. Njih 80 je tijekom 4 tjedna primalo B. infantis 35624, dok je njih 86 umjesto probiotika primalo placebo. Rezultate istraživanja prezentirali su na 70. godišnjem stručnom sastanku udruge American College of Gastroenterology koji je održan u Honolulu.
Rezultati su pokazali da je u pacijentica koje su na početku studije prema frekvenciji crijevnih crijeva svrstane u 10.-15. centilu kao i u onih u 81. centili naviše probiotik bio vrlo djelotvoran u smislu normalizacije frekvencije crijevnih pokreta.
Primjerice, u onih pacijentica koje su imale srednju početnu frekvenciju od 0.71 crijevnih pokreta/dan terapija s B infantis 35624 smanjila je frekvenciju za 0.57/dan (p = 0.037). U onih pacijentica one koje su imale vrlo česte pokrete, tj. frekvenciju od 3.14/dan, terapija je u prosjeku smanjila frekvenciju za 1.21/dan (p = 0.007). Navedene promjene u frekvenciji pokreta crijeva praćene i su vrlo značajnim i promjenama subjektivnih simptoma kao što su napuhavanje ili bol.
"Ovo je jedinstven nalaz, budući da su svi dosadašnji agensi testirani za liječenje sindroma iritabilnog crijeva djelovali isključivo ili na skupinu koja se prezentira konstipacijom ili na skupinu sa proljevom, ali niti jedan nije povoljno djelovao na obje skupine", naglasili su autori. "Ako nastavimo dokazivati učinkovitost probiotika, mogli bismo napraviti važan korak naprijed budući da prednost probiotika leži u njihovoj sigurnosti, odnosno oni ne moraju prolaziti rigorozne provjere u tom smislu".

[url="#"] PLIVAmed.net[/url]

Pošalji prijatelju na email

Komentari