Prema novoj reviziji objavljenoj u International Journal of Obesity, pretile osobe koje sudjeluju u programima mršavljenja koji se sastoje od tjelovježbe i promjena životnog stila rijeđe pate od depresije.
Pretilost je dobro poznat čimbenik rizika za brojna medicinska stanja, uključujući i depresiju. Prethodno provedena istraživanja dala su naslutiti da gubitak čak i malog postotka tjelesne mase može osobama sa prekomjernom masom popraviti fizičko i mentalno zdravlje, čak i ako ostanu pretili.
Naime, neki lijekovi koji se propisuju za liječenje pretilosti povezani su s višim rizikom za razvoj depresije i suicidalno ponašanje. I kako bi stvari bile jos kompliciranije, osobe koje uzimaju antidepresive nerijetko se debljaju.
Istraživači su napravili reviziju 31 studije koje su istraživale vezu između gubitka tjelesne mase strukturiranim programom te promjena u simptomima depresije.
U svakoj studiji pretili pacijenti nasumice su uključeni u različite programe gubitka tjelesne mase, uključujući program koji se bazirao isključivo na prehrani ili onaj koji se bazirao isključivo na tjelovježbi te programe bazirane na savjetovanjima i promjenama ponašanja.Neki pacijenti su u svrhu ubrzavanja gubitka tjelesne mase uzimali lijekove dok neki nisu dobivali nikakve lijekove. U ovim studijama je sudjelovalo otprilike 8000 osoba.
Istraživači su u originalnim studijama ocijenjivali simptome depresije prije i poslije programa gubitka tjelesne mase, te utvrđivali koliko su kilograma tijekom programa sudionici izgubili.
Uočeno je da se svim osobama koje su sudjelovale u bilo kojem programu mršavljenja, raspoloženje značajno popravilo. Koliko je neka osoba izgubila, ili nije izgubila kilograma, nije utjecalo na promjene razpoloženja tijekom programa mršavljenja.