Slikovni prikazi mozga otkrivaju da kad padne razina glukoze u mozgu, regija mozga koja regulira emocije i impulse gubi sposobnost poništavanja želje za visokokaloričnom hranom, prenosi časopis Journal of Clinical Investigation.
Navedeno je otkriveno, u istraživanju skupine znanstvenika sa Sveučilišta Yale, koji su pratili odnos različitih koncentracija glukoze, primjenjene intravenski, i promjena razine šećera u krvi. Istovremeno su ispitanicima, tijekom fMRI (funkcionalna magnetska rezonanca) prikazivane slike visokokalorične hrane, niskokalorične hrane i slike bez hrane.
Kad su koncentracije glukoze pale, hipotalamus je doživio promjenu. Aktivirale su se regije mozga povezane s nagradom (insula i striatum), inducirajući potrebu za hranom. Ipak je najveća reakcija zabilježena u prefrontalnom korteksu, koji je izgubio svoju sposobnost blokiranja signala za hranom koji se generiraju u striatumu. To je bilo najuočljivije u pretilih osoba tijekom prikazivanja slika visokokalorijske hrane.
Ovi rezultati sugeriraju da pretile osobe imaju ograničenu sposobnost inhibicije impulzivne potrebe za hranom, osobito kada im padnu razine glukoze ispod normalnih vrijednosti.
Stoga, budući da mozak treba glukozu, ključno je jesti zdravo kako bi se vrijednosti glukoze održale na potrebnim razinama.