Više od polovice svjetske populacije unosi nedovoljne količine nekoliko esencijalnih mikronutrijenata, uključujući kalcij, željezo i vitamine C i E, prema novom istraživanju koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija u Santa Barbari i Globalne alijanse za poboljšanje prehrane.
Nedostatak mikronutrijenata jedan je od najčešćih oblika pothranjenosti u svijetu, a svaki nedostatak nosi svoje zdravstvene posljedice, od negativnih ishoda trudnoće do sljepoće, kao i povećane osjetljivosti na zarazne bolesti. Prethodna istraživanja procijenila su količine mikronutrijenata koje su ljudima dostupne i koje konzumiraju, dok ovo istraživanje ispituje zadovoljavaju li te količine preporučene potrebe za ljudsko zdravlje te se fokusira na nedostatke kod muškaraca i žena kroz različite faze života.
Istraživači su koristili podatke iz Globalne prehrambene baze podataka, Svjetske banke i anketa o prehrambenim navikama provedenih u 31 zemlji kako bi usporedili prehrambene potrebe s unosom među populacijama u 185 zemalja. Podijelili su populaciju na muškarce i žene u 17 dobnih skupina: od rođenja do 80 godina u intervalima od pet godina, kao i skupinu 80+. Procjenjivano je petnaest vitamina i minerala: kalcij, jod, željezo, riboflavin, folat, cink, magnezij, selen, tiamin, niacin te vitamini A, B6, B12, C i E.
Istraživanje je otkrilo značajan nedovoljan unos gotovo svih mikronutrijenata, isključujući obogaćivanje hrane kao mogući izvor dodatnih hranjivih tvari. Nedovoljna konzumacija bila je posebno izražena za jod (68% svjetske populacije), vitamin E (67%), kalcij (66%) i željezo (65%). Više od polovine ljudi unosi nedovoljne razine riboflavina, folata te vitamina C i B6.
Najbliži dostatnom unosu bio je niacin, s 22% svjetske populacije koja unosi nedovoljnu količinu, a slijede tiamin (30%) i selen (37%). Procijenjeni nedostaci u unosu bili su viši kod žena nego kod muškaraca za jod, vitamin B12, željezo i selen unutar iste zemlje i dobne skupine. Suprotno tome, više muškaraca unosi nedovoljne razine kalcija, niacina, tiamina, cinka, magnezija te vitamina A, C i B6 u usporedbi sa ženama. Dok su se obrasci nedostatka mikronutrijenata jasnije pokazali po spolu, istraživači su također primijetili da su muškarci i žene u dobi od 10 do 30 godina posebno skloni niskom unosu kalcija, posebno u Južnoj i Istočnoj Aziji te subsaharskoj Africi. Unos kalcija bio je nizak i u Sjevernoj Americi, Europi i Srednjoj Aziji. Većina ispitanika, čak i više nego što se ranije mislilo, diljem svih regija i zemalja svih prihoda, ne unosi dovoljno esencijalnih mikronutrijenata što predstavlja ozbiljan javnozdravstveni izazov za kreatore prehrambenih politika, smatraju istraživači.
Istraživači su napomenuli da nedostatak dostupnih podataka, posebno o individualnim prehrambenim unosima širom svijeta, može ograničiti njihove nalaze.
Izvor: The Lancet Global Health