Menopauza

Datum objave: 30. 11. 2004.

Menopauza je razdoblje života žene obilježeno promjenama žlijezda s unutrašnjim lučenjem koje označava kraj njezinih menstrualnih ciklusa i plodnih godina. U menopauzi se događaju mnoge hormonalne promjene. Uslijed snižene razine estrogena, žene u postmenopauzi izloženije su bolestima srca i osteoporozi..

Neuravnotežena prehrana, slaba tjelesna aktivnost i emocionalni stres mogu pojačati simptome menopauze. Neke žene postaju razdražljive ili depresivne, imaju česte glavobolje i bolove u trbuhu, osijećaju navalu krvi u glavu i gornji dio tijela poznato kao «udare vrućine». Ponekad se javljaju bolovi u leđima, grčevi u nogama, varikozne vene ili čak ulkusi.

Zahtjevi za vitaminom E iznimno su visoki za vrijeme menopauze. Vitamin E je antioksidans koji štiti srce i krvne žile. Jedna od glavnih zadaća vitamina E je zaštita LDL kolesterola (“lošeg kolesterola”) od oksidacije te na taj način snižava rizik pojave bolesti srca. Zbog pojačanog oksidativnog stresa u razdoblju menopauze uputno je povisiti unos svih antioksidansa. Sinergizam vitamina E i C, te vitamina E i selena dokazan je već dovoljno puta i razumljivo je da ih treba uzimati zajedno.

U razdoblju menopauze C vitamin je bitan kao pomagač pri formiranju kolagena. U svrhu obnove stanične energije i kao zaštita od oksidativnog stresa preporučuju se važni koenzimi koji ujedno djeluju i kao antioksidansi, a to su koenzim Q10 i NADH. Koenzim Q10 je snažni antioksidans, sličan vitaminu E. Razina koenzima Q10 opada starenjem, a potreban je kao koenzim u stvaranju energije u svakoj tjelesnoj stanici. Stimulira imunološki sustav, pospješuje cirkulaciju, usporava proces starenja i blagotvorno djeluje na kardiovaskularni sustav. NADH ima slično djelovanje, a koristi se i u terapijske svrhe.

Niska razina vitamina B6 primjećena je u žena koje uzimaju estrogen u sklopu hormonske nadomjesne terapije. Nedostaci vitamina B6 pojavljuju se i kod žena u postmenopauzi koje imaju osteoporozu. Folna kiselina i vitamini B6 i B12 zajednički snizuju povišenu razinu homocisteina, aminokiseline koja se povezuje s pojavom bolesti srca. Stoga, treba se pobrinuti i osigurati adekvatni unos vitamina B skupine.

Osteoporoza je pojava gubitka koštane mase, te nastajanja krhkih i lomljivih kostiju. Iako je rizik pojave osteoporoze povezan s prehrambenim navikama i životnim stilom, pravi uzrok ovog stanja nije do kraja razjašnjen. Osteoporoza se učestalo pojavljuje u žena bijele puti u postmenopauzi. Važno je napomenuti da je osteoporozu moguće prevenirati.

Prevencija je izuzetno važna jer iako postoje brojne terapije, lijek za osteoporozu još uvijek ne postoji.

Četiri koraka u prevenciji osteoporoze su:

1. Uravnotežena prehrana bogata kalcijem i vitaminom D

2. Tjelovježba prilagođena dobi i tjelesnoj masi

3. Zdrav životni stil bez pušenja i neumjerenosti u alkoholu

4. Denzitometrija i terapije kada je to potrebno

Suplementacija kalcija je sigurna prevencija osteoporoze. No, ne smiju se zaboravljati i drugi nutrijenti koji su ključni za pravilnu apsorpciju kalcija. Uz vitamin D koji je nužan za fiksaciju kalcija u kostima, "ključ" apsorpcije kalcija je magnezij. Kad magnezij nije prisutan u dostatnim količinama, kalcij se može nakupljati u mekim tkivima i slabo se apsorbirati u krv i kosti. Magnezij djeluje kao aktivator hormona koji je odgovoran za regulaciju razine kalcija u kostima i krvi. Pravilan omjer kalcija i magnezija je 2:1.
Bor je element u tragovima potreban za zdrave kosti i metabolizam kalcija i magnezija. Učinkovit je u prevenciji postmenopauzalne osteoporoze.

Uz uvriježene preporuke unosa vitamina i minerala, danas se sve više pažnje poklanja određenim biljnim ekstraktima koji posjeduju aktivne tvari korisne za ublažavanje i prevenciju određenih simptoma menopauze. Primjerice, fitoestrogeni su spojevi biljnog porijekla koji imaju estrogenski efekt na ljude i životinje. Za sojine izoflavone (fitoestrogene) smatra se da imaju i estrogenska i anti-estrogenska svojstva. Kada su razine cirkulirajućih estrogena visoke, kao u žena u premenopauzi, ovi spojevi mogu se vezati na estrogenske receptore i blokirati aktivnost hormona. Kada su razine estrogena niske, kao u žena u postmenopauzi, fitoestrogeni djeluju poput blagih estrogena. Istraživanja pokazuju da specifične forme izoflavona iz soje, genistein i daidzein, potpomažu regulaciju hormonalne ravnoteže u žena, preveniraju osteoporozu i pojavu hormonski ovisnog raka, imaju antioksidativna svojstva i snizuju kolesterol.

Ulje žutog noćurka, odnosno aktivna tvar gamalinolenska kiselina (GLA) u organizmu potiče produkciju prostaglandina, tvari sličnih hormonima. Kod mnogih žena suplementacija ulja noćurka pomaže u otklanjanju neugodnih simptoma menopauze (primarno valova vrućine).

Dong Quai ( Angelica sinensis ) je ljekovita biljka rasprostranjena u Kini, Koreji i Japanu. Popularno se naziva «ženskim ginsengom». Pokazala se učinkovitom u otklanjanju simptoma menopauze poput valova vrućine, vaginalne suhoće i depresije. Potencira učinkovitost ženskih spolnih hormona i potpomaže tranziciju proizvodnje estrogena s jajnika na nadbubrežnu žlijezdu.
Darija Vranešić, dipl.ing.

Pošalji prijatelju na email

Komentari