Mediteranska prehrana smanjuje stopu smrtnosti

Datum objave: 22. 09. 2004.

Osobe dobne skupine između 70 i 90 godina, čija prehrana je najbliža modelu mediteranske prehrane i čiji se životni stil može definirati kao «zdrav», imaju za više od 50% manju stopu smrtnosti koja može biti rezultat različitih bolesti..

S obzirom na činjenicu da se čimbenici koji negativno utječu na životni vijek nagomilavaju tijekom cijeloga života, posebno je važno prihvatiti model prehrane i životnih aktivnosti koje će maksimalno povećati šanse za zdravo starenje. Prehrambene navike i životni stil povezane su sa smrtnošću koja može biti rezultat različitih bolesti i stanja, a u prvnom redu to su koronarne bolesti srca, kardiovaskularne i karcinogene bolesti.

U multinacionalnoj studiji u kojoj je sudjelovalo 11 europskih zemalja, ispitivao se utjecaj pojedinačnih i kombiniranih čimbenika na rizik od smrti usljed različitih uzroka. Ispitivao se utjecaj:

  • mediteranske prehrane (koju karakterizira visok unos voća, povrća i ribe, nizak unos mesa i mliječnih proizvoda te visok udio jednostrukonezasićenih masnih kiselina);
  • tjelesne aktivnosti (otprilike 30 i više minuta dnevno);
  • umjerenog unosa alkohola i
  • nepušenja
  • U studiji je sudjelovalo 1507, u vrijeme početka studije zdravih, muškaraca i 832 žene.
    Za pojedinačne čimbenike rezultati kažu sljedeće: usvajanje modela mediteranske prehrane povezano sa za 23% manjim rizikom od smrti svih uzroka; umjeren unos alkohola isti rizik smanjuje za 22%; tjelesna aktivnost za 37% i nepušenje za 35%.

    Kada se promatrao utjecaj svih čimbenika zajedno, pokazano je da kombinacija svih četiriju čimbenika smanjuje stopu smrtnosti svih uzroka za 65%, točnije, za 60% rizik od smrti uzrokovane karcinogenim bolestima, za 61% rizik od smrti uzrokovane kardiovaskularnim bolestima i za 64% rizik od smtri uzrokovane koronarnim bolestima srca.

    JAMA. 2004;292:1433-1439.

    Pošalji prijatelju na email

    Komentari