Datum objave: 22. 06. 2009.

Novo istraživanje sa Sveučilišta Cincinnati koje je proveo profesor Tschop i njegov tim, otkriva kako je hormon gladi „grelin“ aktiviran lipidima iz hrane, a ne lipidima proizvedenim u tijelu.

Grelin je hormon za kojeg se vjerovalo da se u tijelu nagomilava tijekom gladovanja i da se u visokoj koncentraciji nalazi neposredno prije jela.

Grelin je jedinstven po tome što zahtjeva pripajanje masnih kiselina uz pomoć specifičnog enzima (grelin O-acil transferaza ili GOAT) da bi postao aktivan. Prvobitno se smatralo da masne kiseline vezane na grelin potječu iz perioda gladovanja.
Profesor Tschop i njegov tim nakon rezultata istraživanja predlažu da masne kiseline potrebne za aktivaciju grelina dolaze izravno iz probavljenih masnoća u hrani. Također obrazlaže kako je grelin sustav „senzor lipida u želucu“ koji obavještava mozak kada su kalorije dostupne.

Istraživači su pronašli primjenom dijete bogate masnoćama, miševi bez specifičnog enzima GOAT, nakupljaju manje masnoća u odnosu na normalne miševe, dok miševi sa većom ekspresijom GOAT enzima nakupljaju više masnoća u odnosu na normalne miševe.

Istraživanje je provedeno na miševima, ali se taj model vjerojatno može ekstrapolirati i na ljude.

Izvor: [url="http://www.sciencedaily.com"]www.sciencedaily.com[/url]

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: glad,

Komentari