Istraživanje provedeno na miševima otkrilo je da bi bakterija Bifidobacterium breve u majčinom crijevu tijekom trudnoće mogla podržavati zdrav razvoj mozga fetusa.
Istraživači su usporedili razvoj fetalnog mozga kod miševa čije majke nisu imale bakterije u crijevima s onima čijim je majkama oralno davan Bifidobacterium breve tijekom skotnosti, ali nisu imale druge bakterije u crijevima. Prijenos hranjivih tvari u mozak povećao se kod fetusa majki koje su dobivale Bifidobacterium breve, a uočene su i pozitivne promjene u drugim staničnim procesima povezanim s rastom.
Bifidobacterium breve je "dobra bakterija" koja se prirodno nalazi u našim crijevima, a dostupna je u obliku dodatka prehrani. Pretilost ili kronični stres mogu promijeniti crijevnu mikrobiotu trudnica, što često rezultira abnormalnostima u rastu fetusa. Novorođenčad u 10% prvorotkinja ima nisku porođajnu težinu ili ograničenje fetalnog rasta. Ako plod nije pravilno rastao u maternici, postoji povećani rizik od stanja poput cerebralne paralize kod novorođenčadi te anksioznosti, depresije, autizma i shizofrenije u kasnijem životu.
Ovi rezultati sugeriraju da se fetalni razvoj, posebno fetalni metabolizam mozga može poboljšati uzimanjem probiotika koji sadrže Bifidobacterium breve tijekom trudnoće čime se može podržati razvoj zdravog djeteta.
Dizajn dosadašnjih istraživanja bio je usmjeren na poboljšanje protoka krvi kod majki, ali ovi rezultati sugeriraju da bi se istraživanja trebala više fokusirati na poboljšanje zdravlja majčina crijeva, zaključuju istraživači. Ovo istraživanje provedeno je na miševima, što je omogućilo procjenu učinaka Bifidobacterium breve na način koji ne bi bio moguć kod ljudi. Pa su tako istraživači mogli precizno kontrolirati genetiku, druge mikroorganizme i okoliš miševa. No, znanstvenici naglašavaju da su učinci koje su izmjerili vjerojatno slični onima kakvi bi bili i kod ljudi.
Istraživači planiraju daljnji rad kako bi pratili razvoj mozga potomaka nakon rođenja i razumjeli kako Bifidobacterium breve djeluje u interakciji s drugim crijevnim bakterijama prisutnima u prirodnim uvjetima. Ranije objavljena istraživanja istog tima otkrila su da primjena probiotika Bifidobacterium breve kod skotnih miševa poboljšava strukturu i funkciju posteljice. To također omogućava bolju opskrbu glukozom i drugim hranjivim tvarima za fetus u razvoju te poboljšava fetalni rast.
Iako su potrebna dodatna istraživanja kako bismo razumjeli kako se ti učinci prenose na ljude, ovo uzbudljivo otkriće moglo bi otvoriti put budućim kliničkim studijama koje će istraživati ključnu ulogu majčine mikrobiote u podržavanju zdravog razvoja mozga prije rođenja, naglašavaju istraživači, ističući, kako je do sada bilo općepoznato da je zdravlje trudnice važno i za zdravlje djeteta, no majčina mikrobiota je bila u potpunosti zanemarena.
Izvor: Molecular Metabolism