Nova istraživanja laktoferina pokazala su da njegova svojstva mogu poboljšati kognitivne sposobnosti novorođenčadi, spriječiti gubitak neurona, smanjiti upale te zaštititi od neurorazvojnih poremećaja.
Laktoferin je protein pronađen u majčinom mlijeku s mnogim zdravstvenim blagodatima, uključujući antimikrobna i protuupalna svojstva te reguliranje homeostaze željeza.
Već je utvrđeno da se unosom laktoferina putem majčinog mlijeka može smanjiti učestalost novorođenačke sepse i nekrotizirajućeg enterokolitisa, a novim istraživanjima na životinjama utvrdilo se i da goveđi laktoferin može zaštititi mozak u razvoju od gubitka neurona, poboljšati njihovu povezanost, povećati broj moždanih neurotrofnih čimbenika (BDNF) te smanjiti upale i poboljšati kognitivne sposobnosti.
Naime, u jednom od novih istraživanja znanstvenici su mladuncima štakora u razdoblju od 16. do 34. dana života davali 750 mg/kg laktoferina dnevno. Laktoferin je kod mladunaca izazvao rjeđe istraživanje nepoznatih i rizičnih područja te veću povezanost s poznatom hranom, a na testu stresa u kojemu moraju izbjeći električne šokove reagirali su brže. Promjena u dozi laktoferina nije dovela do promjene u rezultatima.
Dodatno, znanstvenici su praščićima od 3. do 38. dana života davali hranu obogaćenu laktoferinom (155 mg/kg dnevno), a pratili su rani razvoj mozga i kognitivnih sposobnosti. Kod praščića koji su dobivali dodatak prehrani utvrđeno je bolje pamćenje, brže učenje i bolje snalaženje u prostoru.
Između ostalog, pokazalo se da laktoferin djeluje zaštitnički i u slučaju neurorazvojnih poremećaja jer je njihov glavni uzrok upala koja sprječava mijelinizaciju, dok laktoferin pomoću svojih protuupalnih svojstava smanjuje upale i potiče stvaranje mijelinske ovojnice.
Potrebna su dodatna istraživanja kojima će se potvrditi mnogobrojne pogodnosti laktoferina, osobito jer se radi o najranjivijoj populaciji.
Izvor: Biochemistry and Cell Biology