Kviz za sportaše

Datum objave: 01. 01. 2005.

Kviz za sportaše

Točno
Netočno

1.
Piramida pravilne prehrane ne odnosi se na sportaše.

Ispravan odgovor: Netočno.
Svim sportašima polazna točka u planiranju prehrane za vrijeme treninga treba biti Piramida pravilne prehrane, bez obzira na sport. Piramida donosi spektar dnevnih preporuka za svaku od četiri grupe hrane: žitarice, povrće i voće, mliječne proizvode, meso i zamjenu za meso. Budući da većina sportaša zahtijeva više hrane tijekom treninga, potrebno je povećati unos žitarica bogatih ugljikohidratima, voća i povrća i ostale hrane, s ciljem zadovoljavanja energetskih potreba.

2.
Ukoliko gubite na tjelesnoj masi tijekom treninga, izgubili ste vodu, ne masnoće.

Ispravan odgovor: Točno.
Sportaši mogu izgubiti velike količine vode usljed znojenja tijekom treninga što može rezultirati gubitkom tjelesne mase. Nagli gubitak mase nije posljedica gubitka masti. Sportaši trebaju nadoknaditi tekućinu izgubljenu znojenjem s ciljem spriječavanja dehidracije. Dehidracija može umanjiti uspješnost sportskih izvedbi. Slijedite ove jednostavne upute prije, tijekom i nakon natjecanja da bi spriječili dehidraciju:
· Uvijek imajte svoju bočicu s vodom pri ruci i pijte dosta tekućine prije, tijekom i poslije natjecanja ili vježbanja
· Pratite razinu svojih tjelesnih tekućina važući se prije i poslije treninga (važite se bez odjeće, mokra odjeća uzrokovati će pogrešno očitanje). Za svaki izgubljeni kilogram tjelesne mase, popijte najmanje 1-1.5 litru tekućine.
· Izbjegavajte dehidraciju! Pratite boju i količinu svoje mokraće. Ukoliko stvarate velike količine svijetle mokraće, dobro ste. Tamna, koncentrirna mokraća ukazuje na moguću dehidraciju.

3.
Sportska prehrana treba sadržavati velike količine ugljikohidrata, umjerene količine proteina te male do umjerene količine masti.

Ispravan odgovor: Točno.
Sportaši svoju prehranu trebaju bazirati na većim količinama kompleksnih ugljikohidrata kako bi napunili "skladišta" glikogena kojeg tijelo koristi kao izvor energije tijekom napornih treninga. Također se preporučaju umjerene količine proteina i male do umjerene količine masti da bi se dobila najbolja mješavina goriva.

4.
Sportaši nikako ne bi trebali jesti u fast-food restoranima ukoliko žele osigurati pravilnu prehranu za treninge.

Ispravan odgovor: Netočno.
Sportaši mogu osigurati prehranu bogatu ugljikohidratima, umjerenu na proteinima i siromašnu mastima čak ukoliko se povremeno i hrane u fast-food restoranima.

Da bi izbjegli prevelike količine fast-fooda, spremite zdravi snack za međuobrok. Zamjenite brze obroke voćem, povrćem, potrebnom tekućinom i zdravim snack-ovima (npr.energetskim pločicama).

5.
Sportaš koji je neuobičajeno umoran tijekom redovitog treninga može imati deficit željeza.

Ispravan odgovor: Točno.
Željezo je bitan nutrijent koji prenosi kisik u krvotoku do stanica. Umor je čest simptom deficita željeza, najčešće se javlja kod sportašica. Deficit željeza može biti rezultat nedostatka željeza u vašoj prehrani stoga tražite od svoga nutricioniste da Vas savjetuje o pravilnoj prehrani. Ukoliko je potrebno, liječnik će vam prepisati dodatne suplemente željeza.

6.
Voda je najbolje piće za sportaše tijekom treninga i natjecanja.

Ispravan odgovor: Netočno.
Hladna voda je neophodna kod sportskih treninga koji traju manje od jednoga sata. Ali tekućine kao što su voćni sokovi i sportski napici važni su za treninge koji traju duže od jednog sata, jer oni sadrže ugljikohidrate i elektrolite. Voćni sokovi moraju biti razrijeđeni u pravom razrjeđenju ukoliko se konzumiraju tijekom treninga. Također tijekom vrućih, vlažnih perioda i produženih treninga, tijelo treba više tekućine da bi nadoknadilo gubitak usljed znojenja. Opća preporuka je 0.5-1 litra tekućine svakih sat vremena.

7.
Vitaminski suplementi osigurati će sportašima više energije.

Ispravan odgovor: Netočno.
Vitamini sami po sebi ne daju energiju. Zajedno s ostalom hranom omogućavaju oslobađanje energije iz ugljikohidrata, proteina i masti. Ova prehrambena goriva nalaze se u četiri osnovne grupe hrane (navedene u piramidi pravilne prehrane)

8.
Konzumacija hrane nakon treninga ili natjecanja nije dobra ideja jer se tijelo oporavlja od aktivnosti.

Ispravan odgovor: Netočno.
Za aktivne sportaše, veoma je bitno da nakon napora nadoknade izgubljenu tekućinu i regeneriraju mišiće ugljikohidratima. Što je moguće prije (u razdoblju 15 min do 2 sata) popijte tekućinu i pojedite snack bogat ugljikohidratima te konzumirajte jedan obrok.

9.
Prehrana bogata proteinima ili proteini sirutke te suplementi aminokiselina pomoći će izgradnju većih i jačih mišića.

Ispravan odgovor: Netočno.
Dok je određena količina proteina potrebna za izgradnju mišića, pravilan progran vježbe zajedno s adekvatnim unosom energije/kilokalorija, je ključ za uspješnu izgradnju mišića.

Korištenje suplemenata proteina i aminokiselina može biti vrlo skupo i ne mora nužno nositi prednost nad prehranom koja osigurava adekvatne kalorije i proteine iz mlijeka, mesa, ribe, piletine i leguminoza. Prekomjeran unos aminokiselina može biti opasan, stoga se o suplementaciji obavezno savjetujte sa stručnjacima.

10.
Obrok konzumiran neposredno prije treninga osigurava najviše energije potrebne za izvedbu.

Ispravan odgovor: Netočno.
Obrok prije treninga često nije tako važan kao pravilna dnevna prehrana prilagođena treninzima. Ona treba biti bogata ugljikohidratima, siromašna i umjereno bogata proteinima i siromašna mastima da bi se osigurala energetska i mentalna budnost za natjecanje. Najmanje 2-3 sata prije natjecanja, popijte tekućinu i konzumirajte hranu koja se lako probavlja i nije bogata vlaknima, začinima i masnoćama.

Pošalji prijatelju na email

Komentari