Datum objave: 01. 01. 2005.

Za Antičke Grke, stablo masline predstavljalo je simbol mira, mudrosti i pobjede. Upravo su Grci ti koji su prvi počeli razvijati kultivaciju maslina.
Uzgoj je započeo na otoku Kreti, oko 3500. g. pr. Kr. U tom periodu, u odnosu na današnje kultivare maslina, masline su bile mnogo manje pitome.
Nakon 2000. g. pr. Kr., kultivacija maslina bila je vrlo intenzivna i sistematska te igrala je najvažniu ulogu u ekonomskom razvoju zemlje. Prvi izvoz maslinovog ulja započeo je baš iz Krete, i to ne samo prema Grčkoj, već i u Sjevernu Afriku i Malu Aziju. Posljedično, maslinovo ulje svuda postaje sinonim Grčke.
Grci su zapravo ti koji su i dali maslinovom ulju božansko porijeklo: prema njihovoj mitologji, građani današnje Atene molili su se da njihov zaštitnik bude jedan od bogova. Svi bogovi na Olimpu čuli su njihove molitve, a dva su boga posebno željela postati gospodari i zaštitnici grada: Atena i Posejdon.
I Posejdon i Atena uvjeravali su građane kako su baš oni ti koji bi trebali biti zaštitnici njihovog grada: Posejdonova karika bila je njegova starost, a Atenina njezina mudrost. Polovica stanovnika grada željela je Posejdona za svojega zaštitnika, a polovica Atenu. Gradski oci tada su odlučili da će njihov zaštitnik biti onaj bog koji građanima podari najbolji dar.
Atena i Posejdon pristali su na natjecanje, i pošto je stariji, u osvajanje simpatija prvi je krenuo Posejdon. On građanima podari vodu u količinama koju nisu mogli niti zamisliti, no kada su je počeli piti, osjetili su da je voda slana.
Na red je došla Atena. Dotaknula je zemlju nakon čega je na istom mjestu izraslo prekrasno drvo masline. Atena tada prozbori: "S mojim darom nikada nećete biti gladni, niti će Vam ikada biti hladno. Jer dati će Vam masline da Vas hrane, ulje na kojemu ćete kuhati i drvo koje će Vas grijati."
Možete i sami zamisliti kako priča završava: naravno, složili su se da je Atenin dar taj koji žele zadržati. Atenu proglasiše "božanskom zaštitnicom grada", a, njoj u čast, gradu dadoše ime koje nosi i danas – Atena.
Po mom skromnom mišljenju, ova priča je također jedan jasan primjer kako su žene pametnije i praktičnije od muškaraca. Još od antičkih vremena...(op.a.)

Ovo je sveto drvo masline koje je prema legendti božica Atena darovala čovječanstvu tražeći zauzvrat da se grad nazove njenim imenom. Drvo se nalazi u Akropoli.
Masline i maslinovo ulje oduvijek su okupirle um, osjećaje i strasti grčkog naroda. Grci su drvo masline slavili kao simbol euforije, čistoće, pobjede i časti.

Također su vjerovali da maslinovo ulje daje snagu i održava mladost. U kombinaciji sa cvijećem i travama, koristili su ga i kao lijek i kao kozmetičke pripravke.

Kada su 776. pr. Kr. održane prve Olimpijske igre, pobjednik je nagrađen grančicom masline. Najimpresivniji primjer vrijednosti maslinovog ulja bila je njegova uloga na Panatenskim igrama. Ove igre odvijale su se svake četiri godine u čast božice Atene, zaštitnice grada, a maslinovo ulje bilo je dar je pobjedniku. Ulje je darivano je u amforama poznatima kao "Panatenske amfore". Ova "ambalaža" ukazivala je na to da se radi o certificiranom proizvodu, odnosnu, garantirala je da je u amforama ulje vrhunske kvalitete. Naime, ovo je zapravo prvi primjer certifikacije proizvoda u povijesti.
Između 700-te i 300-te godine pr. Krista, antički filozofi, liječnici i povjesničari proveli su botaničku klasifikaciju maslinovog stabla, ukazali na njegova ljekovita svojstva (Dioscorides, Diocles), njegovu povijest (Anaxagoras, Empedocles), uzdigli njegov uzgoj na znanstvenu razinu (Aristotel) te oformili prve zakone koji su ga štitili (Solon). Homer ga je prvi put nazvao "tekuće zlato", a Hipokrat (425 g. pr. Kr.), otac moderne medicine, propisivao ga kao "moćan lijek".
I nakon što su Rimljani okupirali Grčku, proizvodnja maslinovog ulja je nastavljena, štoviše, Rimljani su kultivaciju maslina i proizvodnju ulja proširili i na sve mediteranske regije.

Prozivodnja maslinovog ulja započeta je u Siriji, Kreti i Grčkoj prije 6000 godina i postupno se širila zemljama Mediterana.
[url="#"]
Rim: Carstvo ulja

[/url]

Pošalji prijatelju na email

Komentari