Datum objave: 05. 06. 2012.

Mala, ali kvalitetno dizajnirana studija koja je uključila 22 zdrava ispitanika dobi 50 do 83 godine otkrila je kako kratki popodnevni san povećava ukupno vrijeme spavanja bez uzrokovanja pospanosti, ali i blagotvorno djeluje na kognitivne sposobnosti.

Na početku istraživanja ispitanicima je uzeta detaljna anamneza spavanja, a korišteni su i elektronički uređaji koji su pratili njihove navike spavanja, te su riješili niz kognitivnih testova. Nakon početnog ispitivanja, ispitanici su tijekom mjesec dana uveli svakodnevno popodnevno spavanje s tim da je jedna polovica ispitanika spavala 45 minuta, a druga 2 sata dnevno.

Rezultati su pokazali kako su svi ispitanici značajno povećali ukupno vrijeme provedeno u spavanju, a popodnevno spavanje nije uzrokovalo pospanost nije je poremetilo noćno spavanje. Drijemanje je povećalo vrijeme REM faze sna i sporih valova za koje se smatra da igraju važnu ulogu u opravku tijela i mozga. I jedna i druga skupina spavača je pokazala značajno poboljšanje u rješavanju kognitivnih testova.

Suprotno uvriježenom mišljenju da starije osobe imaju smanjene potrebe za snom u usporedbi mlađim osobama, stručnjaci smatraju kako nam je bez obzira na dob potrebno prosječno 7 i pol do 8 sati sna svaki dan, a popodnevno drijemanje pomaže zadovoljiti potrebe organizma za snom.

Izvor: Journal of the American Geriatric Society

Pošalji prijatelju na email

Komentari