Posebna tekuća prehrana, isključiva enteralna prehrana, ključna je terapija za Crohnovu bolest. Osobe s Crohnovom bolesti konzumiraju samo ovu hranu šest do osam tjedana, potpuno izbjegavajući čvrstu hranu. Međutim, točni razlozi zašto je ovo korisno do sada nisu bili u potpunosti jasni.
Vitamini, minerali, proteini, ugljikohidrati i masne kiseline: formula su za isključivu enteralnu prehranu koja sadrži sve esencijalne hranjive tvari i vrlo je učinkovita u upravljanju Crohnovom bolesti, često poboljšavajući simptome unutar nekoliko dana i bez dodatnog medicinskog liječenja. Ova dijetetska terapija koristi se uspješno desetljećima, osobito u djece i adolescenata, jer ne samo da smanjuje upalu, već također podržava rast i zacjeljivanje crijeva. Također je učinkovita i u odraslih. Međutim, iako ovaj pristup može izazvati remisiju, simptomi se često vraćaju unutar godine dana nakon završetka terapije.
Kako se učinak ove dijetetske terapije može produžiti? Istraživači su pokazali kako se mikrobiom crijeva, kompleksna zajednica svih mikroba u crijevima, mijenja kao rezultat ovakvog načina prehrane i doprinosi uspjehu liječenja. Otkrili su da srednjelančane masne kiseline u prehrani pozitivno utječu na određene crijevne bakterije, koje se razmnožavaju i smanjuju upalu. Dodatno, u umjetnom crijevnom modelu, istraživači su tretirali stolicu oboljelih s formulom, čime su prilagodili mikrobiom. Kada je ovaj prilagođeni mikrobiom prenesen na miševe, nije došlo do razvoja upale. Međutim, kada mikrobiom nije bio prethodno prilagođen formulom, miševi su razvili tipične upalne simptome.
Tim istraživača sada provodi kliničko istraživanje kako bi istražili može li ovaj mehanizam djelovati i na ljudima, odnosno, može li se uspostaviti zdraviji mikrobiom nakon "resetiranja mikrobioma". Cilj je održati stanje bez upale što je dulje moguće. Za postizanje tog cilja, istraživači koriste transfer fekalnog mikrobioma, koji se često naziva "fekalni transplantat", nakon dijetetske terapije.
Za transfer fekalnog mikrobioma, zdrave osobe koje su prošle temeljitu provjeru "daruju" svoj mikrobiom, koji se prerađuje u kapsule. Fokus istraživanja su tri glavna pitanja: Koliko je siguran transfer fekalnog mikrobioma nakon dijetetske terapije? Je li ovaj pristup izvediv? I može li stabilizirati stanje bez bolesti ili barem odgoditi povratak upale?
Ako uspiju dugoročno uspostaviti zdraviji mikrobiom u crijevima oboljelih od Crohnove bolesti, bit će to značajan korak naprijed u terapiji ove bolesti.
Izvor: Cell Host & Microbe