KG – 2?

Datum objave: 04. 01. 2005.

Blagdani koji slove kao razdoblje veselja i radosti, pa ih kao takve karakterizira i povišen unos alkohola, iza nas su. Ove godine, blagdansko slavlje donekle je definirao i zakon o 0,0 promila, zbog kojega su mnogi smišljali način na koji bi zavarali napravu za određivanje promila alkohola u krvi, popularni alkotest..

Koristio se cimet, pilo maslinovo ulje, vitaminski pripravci i razni preparati iz kućne ljekarne. Hit je međutim, vjerojatno bio pripravak, koji je u medijima u prosincu bio predstavljen kao pripravak koji pomaže razgradnju alkohola. Radi se naravno o KG-2 pripravku. No djeluje li uistinu taj preparat onako kako su ga predstavili novinari?

Put razgradnje alkohola u organizmu

Kod osoba koje konzumiraju alkohol u umjerenim količinama i povremeno, alkohol se uglavnom razgrađuje uz pomoć alkohol – dehidrogenaze (ADH), enzima koji alkohol prevodi u acetaldehid, toksičnu, visokoreaktivnu molekulu. Dalje se acetaldehid, uz pomoć drugog enzima, aldehid dehidrogenaze prevodi do acetata.

Izrazito velike količine alkohola koje se konzumiraju u kratkom vremenskom periodu mogu biti fatalne. Alkohol je toksičan i kad se konzumira redovito u povišenim količinama. Tada uzrokuje ireverzibilna oštećenja jetre te cjelog niza drugih organa u tijelu poput gušterače, probavnog sustava, mozga, srca, mišića i spolnih žlijezda. Smatra se da je upravo acetaldehid, toksični nusprodukt razgradnje alkohola odgovoran za niz oštećenja.

Učinak određene količine alkohola na organizam čovjeka ovisi o tjelesnoj masi pojedinca, udjelu mišićne mase i spolu. Jednaka količina alkohola puno će jače utjecati na osobu tešku 50 kg, nego na stokilaša, jednostavno zbog toga što je u manjem tijelu alkohol koncentriraniji. Usporedimo li utjecaj alkohola na osobe jednake tjelesne mase od kojih jedna ima veći udio masnog tkiva, a druga ima veći udio mišićnog tkiva, zaključit ćemo da će osoba s većim udjelom masnog tkiva lakše podliježe učinku alkohola. Ovaj fenomen možemo zahvaliti manjem udjelu vode u masnom tkivu, te je tada udio alkohola u krvi viši. Žene brže osjećaju utjecaj alkohola, budući da posjeduju nižu razinu enzima koji je potreban za razgradnju alkohola. Žene su podložnije utjecaju alkohola neposredno prije mjesečnice, budući da tada oksidacija alkohola u jetri najsporija.
Znanstvenici imaju krut stav da nikakve nutritivne intervencije ne mogu značajno pospješiti razgradnju alkohola niti umanjiti njegove štetne učinke. Jedini lijek je umjerenost, odnosno, u određenim okolnostima - apstinencija.

Djeluje li pripravak?
Proizvođač ovog pripravka navodi kako su tablete koristili agenti KGB-a kako bi ostali trijezni i pribrani na opasnim zadacima. Otuda je, navodno, «čudesan» pripravak i dobio ime – KG-2.

Osnovni sastojak ovog pripravka je asparagin – aminokiselina koja je izrazito zastupljena u šparogama.

Asparagin je neesencijalna aminokiselina, što znači da se prirodno sintetizira u našem organizmu iz drugih molekula, te da je nije nužno unositi hranom. Igra ulogu u funkciji središnjeg živčanog sustava, točnije u održanju ravnoteže između uzbuđenosti i smirenosti. Niska razina asparagina nastaje kao rezultat poremećaja metabolizma ili neadekvatne prehrane, a rezultira poremećenom sintezom uree i nakupljanjem toksičnih metabolita u organizmu. Na tjelesnoj razini to se očituje nadraženošću, poremećajima sna i depresijom. Adekvatna razina asparagina stimulira rad bubrega i jetre te tako predstavlja jedan od najučinkovitijih prirodnih diuretika.
Potiče nastanak glikoproteina, molekula odgovornih za pravilnu funkciju imunološkog sustava, a ujedno je i važan sudionik procesa eliminacije toksičnog amonijaka iz organizma.
Ukoliko je prehrana izbalansirana nema potrebe za dodatnim uzimanjem asparagina. Dodavanje asparagina može biti korisno kod određenih metaboličkih poremećaja, no nisu poznati učinci uzimanja megadoza asparagina kroz dulji vremenski period.

Potencijalan mehanizam djelovanja asparagina na razgradnju alkohola nije razjašnjen. Ako postoji ikakav učinak, vjerojatno se radi o pomicanuju biokemijske ravnoteže u smjeru prevođenja toksičnog razgradnog produkta acetaldehida u bezopasne spojeve. Dakle, eventualno se može postići blagi detoksikacijski učinak suplementiranjem asparagina, a upitno je koliko djeluje na eliminaciju alhohola iz krvi.
Tvrdnja koju je odobrilo Povjerenstvo Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH za dodatke prehrani je da pripravak pomaže pri uklanjanju štetnih tvari iz organizma. Dakle, alkohol se nigdje ne spominje. Ipak, mediji su plasirali pripravak u kontekstu eliminacije alkohola iz krvi.
Djelovanje ovog pripravka nije ispitano u kliničkim studijama, a u recentnoj znanstvenoj literaturi nisu dostupne studije (provedene na životinjama ili ljudima) koje bi dokazale djelotvornost asparagina. Stoga se sa sigurnošću ne može definirati doza koje je potrebna za željeni učinak, a niti koji je željeni učinak. Jedna tableta spornog pripravka sadrži 700 mg asparagina, a prema uputi potrebno je uzeti 4 – 6 tableta neposredno nakon ili uz konzumaciju alkohola.

Darija Vranešić, dipl.ing.bioteh.

Pošalji prijatelju na email

Komentari