Vremenski ograničena konzumacija hrane najnoviji je trend među osobama koji žele izgubiti višak kilograma, no ključno pitanje ostaje – djeluje li zaista?
Novo istraživanje Sveučilišta Mississippi pokazuje da zdrave odrasle osobe koje prakticiraju vremenski ograničen unos hrane unutar osmosatnog prozora, uz redovitu tjelovježbu, gube više masnog tkiva — bez smanjenja mišićne mase — u usporedbi s osobama koje samo vježbaju.
Dijetetičari sa Mississippija započeli su svoje istraživanje nakon što su primijetili veliki porast interesa za vremenski ograničenu konzumaciju hrane. Zajedno su proveli sustavni pregled i meta-analizu, u kojoj su analizirali podatke iz 15 istraživanja provedenih u posljednjih deset godina o vremenski ograničenom unosu hrane u kombinaciji s tjelovježbom. Vremenski ograničeni unos hrane jedna je od brojnih dijeta koje se nalaze pod zajedničkim nazivom povremeni post. Ljudima se sviđa vremenski ograničeno jedenje jer im se čini da ga je lakše pratiti, ne moraju previše razmišljati i sve se temelji na vremenu, a ne na brojanju kalorija ili izbjegavanju određene hrane, govore istraživači.
Povremeni post brzo je postao jedna od najpopularnijih dijeta u Sjedinjenim Američkim Državama, a prema Međunarodnoj anketi o hrani i zdravlju iz 2023., čak 12 % Amerikanaca ga je isprobalo.
Ipak, znanstvena istraživanja o vremenski ograničenom jedenju još su u razvoju. Iako je razlika između onih koji su vježbali uz vremenski ograničeni unos hrane i onih koji su samo vježbali bila mala, obje su skupine u istraživanjima bile vrlo zdrave osobe. U većini slučajeva riječ je o zdravim odraslim osobama koji su imali uhodane rutine vježbanja. Kada kod već atletski građenih, vitkih osoba dodatno smanjite postotak tjelesne masti, to je značajno, govore istraživači.
Vremenski ograničeni unos hrane ponekad se kritizira zbog mogućeg gubitka mišićne mase, svih mišića, organa i drugih tkiva koji čine ljudsko tijelo što može negativno utjecati na metabolički sustav i smanjiti ukupnu pokretljivost.
Iako su rezultati obećavajući, istraživači upozoravaju da je potrebno još istraživanja kako bi se rezultati potvrdili. Ovo je istraživanje bilo usmjereno na zdrave i aktivne pojedince, no potrebno je razumjeti kako bi ovakav režim utjecao na ljude koji nisu u formi i ne vježbaju redovito.
Izvor: International Journal of Obesity