Kako se proizvodi maslinovo ulje?

Datum objave: 01. 01. 2005.

Maslinovo ulje je od drevnih vremena do danas smatrano simbolom izvrsnosti, čistoće i jednostavnosti. Način berbe i procesiranja koji olakšava put masline od stabla do stola moderniziran, ali njegova elegantna jednostavnost nikada nije zakomplicirana..
Masline se beru od listopada do ožujka, ovisno o regiji i ovisno o tome hoće li se maslina koristiti za jelo ili za proizvodnju ulja. Stablo masline zahtijeva visoku prosječnu temperaturu i ne mogu podnositi temperaturu nižu od -12 oC. Branje maslina obavlja se ručno, a ako se koriste za proizvodnju ulja, masline moraju biti ubrane kada su polu-zelene, jer je tada kakvoća ulja najbolja. Ako se koriste za jelo, masline se najčešće puštaju da sazriju, jer su posebno cijenjene crne masline.
Prije nekoliko tisuća godina, gniječenje je obavljano ručno, uz pomoć sferičnog kamenja. Danas se prešanje maslina vrši vrlo sličnom metodom, uz pomoć drobilica od nehrđajućeg čelika – hladnim prešanjem. Ulje se odvija od mesa maslina uz pomoć centrifugiranja. Ova metoda daje ulje nakon prvog prešanja. Ne koriste se ni povišenje temperature niti kemikalije. Pet kilograma maslina potrebno je za proizvodnju jedne litre ulja. Metoda hladnog prešanja omogućuje da maslinovo ulje zadrži svoju okus, boju i nutritivnu vrijednost. Kvalitetno ulje radi se od maslina koje se moraju obraditi u roku 1-3 dana od trenutka ubiranja. Dužim čuvanjem plodove napada plijesan, a u vlažnim uvjetima dolazi do vrenja koje ostavljaju kiselkast okus u kasnijem ulju.
**Nakon centrifugiranja, prisupa se nježnom procesu filtracije u svrhu otklanjanja sedimenta i proizvodnje ekstra djevičanskog maslinovog ulja sa stupnjem kiselosti manjim od 1%. Poput vina, nikada dva maslinova ulja nisu ista. Svako je maslinovo ulje jedinstven proizvod tla, klime, vrsta maslina i dobi te metode procesiranja.
Najbolje je ulje hladno prešano ekstra djevičansko ulje. Ovo ulje mora zadovoljiti visoke organoleptičke zahtjeve te ne smije sadržavati više od 1 % slobodnih masnih kiselina. Nutricionistički gledano, čisto djevičansko maslinovo ulje je dragocjena hrana, bogata klorofilom i karotenoidima koji služe kao prirodni antioksidansi i sprečavaju užegnuće ulja. Antioksidativnom djelovanju maslinovoga ulja pridonose i vitamin E, koje se ovdje nalazi u svome naboljem obliku, kao alfa tokoferol, te fenolne komponente.
Najbolje maslinovo ulje je zelene boje, a ne smije imati jak miris i okus jer je taj okus najčešće odraz užeglosti. Najbolje je ulje bez mirisa ili kada ima miris po voću ili travi.[url="#"]
Vrste maslinovog ulja
[/url]

Pošalji prijatelju na email

Komentari