Kako se hrane hrvatski studenti?

Datum objave: 25. 05. 2005.

Skupina autora iz Laboratorija za kemiju hrane i prehranu, s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta objavila je rad o evaluaciji prehrane hrvatskih studenata korištenjem mediteranskog pokazatelja kakvoće prehrane..
Mediteranski pokazatelj kakvoće prehrane (M-DQI) uključuje 7 komponenti, svaka se boduje sa 0, 1 ili 2 boda, gdje manji broj bodova znači unos koji je sličniji preporučenom. Dakle, niži ukupan broj bodova znači da je prehrana pravilnija. M-DQI procjenjuje unos zasićenih masnih kiselina, kolesterola, mesa, maslinovog ulja, ribe, žitarica i proizvoda od žita, te unos voća i povrća. Prema dosadašnjim spoznajama na području znanosti o prehrani, pristup evaluaciji prehrane temeljem unosa pojedinih namirnica i skupina namirnica bolji je od pristupa temeljenom na unosu pojedinih nutrijenata.
Cilj ove studije bio je procijeniti kvalitetu prehrane hrvatskih studenata u kontinentalnoj i mediteranskoj regiji. Ukupan broj bodova bio je isti u ove dvije regije i nije se značajno razlikovao. Studijom je utvrđeno da se više od 30 % studenata hrani loše. Studentice su u pravilu imale niži broj bodova koji ukazuje na pravilniju prehranu, a poražavajuća je činjenica da su za unos maslinovog ulja dobiveni najlošiji podaci.

Šatalić, Z., Colić Barić, I., Keser, I., Marić, B.: Evaluation of diet quality with the mediterranean dietary quality index in university students. International Journal of Food Sciences and Nutrition, Volume 55, Number 8 (December 2004) 589 - 595

Pošalji prijatelju na email

Komentari