Pretilost je zdravstveno stanje u kojem dolazi do prekomjernog nakupljanja tjelesne masti. Najčešće se definira kao indeks tjelesne mase (ITM) veći od 30 kg/m2. Pretilost povećava rizik od razvoja niza bolesti, uključujući šećernu bolest tipa 2 (ŠBT2), kardiovaskularne bolesti i dislipidemiju, što zahtijeva učinkovite strategije prevencije i liječenja.
Vodeći uzroci pretilosti uključuju prekomjeran unos kalorija, genetske i okolišne faktore te sjedilački način života.
Primjena probiotika predstavlja jedan od obećavajućih pristupa u liječenju pretilosti. Probiotici su živi mikroorganizmi koji pružaju brojne zdravstvene koristi kada se unose u dovoljnim količinama. Najčešće su to bakterije koje se prirodno nalaze u crijevima, a koje utječu na sastav crijevne mikrobiote i moduliraju različite fiziološke procese, poput metabolizma masti. Novija istraživanja pokazuju da probiotici također pomažu i u smanjenju upale te jačanju imuniteta. Iako su mnoge dosadašnje studije istraživale učinke Lactobacillusa i ostalih sojeva, novija istraživanja sve više su usmjerena na sojeve iz roda Bifidobacterium zbog njihove jedinstvene uloge u regulaciji sastava crijevne mikrobiote i metabolizma. Studije pokazuju da Bifidobacterium lactis IDCC 4301, probiotički soj izvorno izoliran iz fecesa dojene djece utječe na smanjenje tjelesne mase i udjela masnog tkiva. Stoga je cilj nedavno provedene, randomizirane, dvostruko slijepe, placebom kontrolirane studije bio procijeniti učinak B.lactis IDCC 4301 u liječenju pretilosti.
Studija je uključila 99 žena, prosječne dobi 53 ± 10 godina, s ITM u rasponu od 25 kg/m2 do 30 kg/m2, koje su nasumično raspoređene u dvije skupine. Intervencijska skupina (n=49) primala je dodatak probiotika B.lactis IDCC 4301 (više od 5,0 × 109 CFU dnevno), dok je kontrolna skupina (n=50) primala placebo tijekom 12 tjedana. Udio tjelesne masti, razine lipida i razine adipokina procijenjeni su na početku studije te nakon 12 tjedana intervencije.
Rezultati su pokazali da se u intervencijskoj skupini količina tjelesne masti značajno smanjila za 0,45 kg, dok je u placebo skupini smanjenje iznosilo 0,16 kg (p=0,04). Dodatnom analizom podskupina sudionica uočene su veće promjene u ukupnoj masnoj masi kod žena u postmenopauzi, u usporedbi s ostalim sudionicama.
Također, zabilježeno je značajno smanjenje udjela masti u području trupa od 0,22 kg u skupini koja je primala probiotike, dok je u placebo skupini zabilježeno smanjenje od 0,03 kg (p=0,02). Razine lipida u serumu smanjenje su za 15 mg/dL u intervencijskoj skupini, dok su se u placebo skupini povećale za 13 mg/dL (p=0,008). Nadalje, uočeno je značajno smanjenje ITM u intervencijskoj skupini s 26,6 kg/m2 na 26,4 kg/m2, dok isto nije primijećeno u placebo skupini (p=0,0009).
Zaključno, dodatak probiotika B.lactis IDCC 4301 doprinosi smanjenju ukupne tjelesne mase i udjela tjelesne masti kod pretilih žena. Spomenuta intervencija predstavlja učinkovitu prehrambenu strategiju u upravljanju pretilošću i poboljšanju metaboličkog zdravlja.
Izvor: Food & Function