Lora Štrbac

Datum objave: 08. 11. 2024.

Sve je veća potražnja za prirodnim rješenjima koja mogu podržati mentalno zdravlje i pomoći ljudima da lakše upravljaju stresom i tjeskobom. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019., gotovo milijarda ljudi širom svijeta suočava se s nekim oblikom mentalnih poteškoća, pri čemu su depresija i anksioznost najčešći.

Istraživanja pokazuju da određeni načini prehrane mogu imati važnu ulogu u očuvanju mentalnog zdravlja. Primjerice, nedavna meta-analiza otkrila je da fermentirani mliječni proizvodi smanjuju rizik od depresije. Tijekom procesa fermentacije, u hrani se oslobađaju spojevi poput masnih kiselina i peptida koji pozitivno djeluju na raspoloženje. Neki peptidi iz mlijeka pokazali su u laboratorijskim ispitivanjima antistresno i antidepresivno djelovanje, iako je klinička potvrda ovih učinaka još uvijek ograničena.

Novi istraživački rad objavljen u časopisu Scientific Reports analizirao je učinke β-laktolina, spoja dobivenog iz proteina sirutke, na raspoloženje i kognitivne funkcije. Ranije studije pokazale su da β-laktolin može poboljšati pamćenje, pažnju i izvršne funkcije kod starijih osoba. U novom randomiziranom, dvostruko slijepom, placebo kontroliranom kliničkom istraživanju, kojeg su proveli japanski znanstvenici, sudjelovalo je 60 zdravih odraslih osoba u dobi od 45 do 64 godine, koje su imale narušeno psihičko zdravlje. Tijekom šest tjedana, sudionici su nasumično raspoređeni u dvije skupine: jednu koja je primala dnevnu dozu β-laktolina (1,6 mg) i drugu koja je dobivala placebo.

Rezultati su pokazali da je skupina koja je uzimala β-laktolin imala značajna poboljšanja u smanjenju osjećaja tjeskobe i stresa te povećanu vitalnost u usporedbi s placebo skupinom. Nadalje, mjerenja stresa provedena analizom sline pokazala su da β-laktolin održava više razine imunološkog markera IgA, što može pozitivno djelovati na raspoloženje.

Također, uočene su promjene u crijevnom mikrobiomu koje mogu biti povezane s boljim raspoloženjem kroz tzv. os crijevo-mozak. Osim toga, analiza podskupina pokazala je različite učinke ovisno o dobi ispitanika. Sudionici između 45 i 54 godine doživjeli su značajno smanjenje stresa i niže razine upalnih markera, što pokazuje da β-laktolin može imati protuupalno djelovanje. Kod starijih ispitanika (55–64 godine) uočene su promjene u razinama korisnih masnih kiselina i bakterija u crijevima, što također može pozitivno djelovati na mentalno zdravlje.

Zaključak istraživanja je da bi svakodnevna nadopuna prehrane β-laktolinom mogla pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju raspoloženja, nudeći potencijalno korisnu prehrambenu strategiju za mentalnu podršku i kvalitetu života u starijoj dobi.

Izvor: Scientific Reports 2024

Pošalji prijatelju na email

Komentari