Datum objave: 01. 01. 2005.

Provedena su brojna istraživanja koja su imala za cilj utvrditi kakve se promjene događaju u organizmu žena koje uzimaju oralne kontraceptive, te stoga imaju povišenu razinu ženskih spolnih hormona. Ove promjene impliciraju cjelokupno zdravlje, te nutritivne potrebe žene..

Oralni kontraceptivi ili 'pilule za kontracepciju' koriste se za sprječavanje trudnoće, a propisuje ih liječnik, ginekolog.

Kada se uzimaju prema uputstvima, sprječavaju ovulaciju, odnosno otpuštanje jajne stanice iz jajnika. U sastav pilule za kontracepciju ulaze ženski spolni hormoni estrogen i progesteron.

Naš organizam prirodno proizvodi hormone koji reguliraju mnoge metaboličke funkcije. Hormoni su moćni kemijski spojevi koji mogu utjecati na razne funkcije ljudskog organizma.
Provedena su brojna istraživanja koja su imala za cilj utvrditi kakve se promjene događaju u organizmu žena koje uzimaju oralne kontraceptive, te stoga imaju povišenu razinu ženskih spolnih hormona. Ove promjene impliciraju cjelokupno zdravlje, te nutritivne potrebe žene.
U kontekstu prehrane i nutritivnih potreba žena koje uzimaju oralne kontraceptive često se nalaze podaci o potrebnom povišenom unosu pojedinih vitamina i minerala. Vitamini koji su u pitanju kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive su vitamin B6, folna kiselina, riboflavin (B2), vitamin C i vitamin A. U skupini minerala kritični su željezo, cink i bakar.

Veliki dio istraživanja fokusirao se na razine ovih vitamina i minerala u krvi žena koje uzimaju oralne kontraceptive i onih koje ih ne uzimaju. Teško je izvući konačne zaključke jer krvne analize nisu uvijek najosjetljivije mjerne metode za određivanje nutritivnog statusa.

Trenutno nema dovoljno dokaza koji bi jednoglasno upućivali na dodatan unos određenih vitamina i minerala za žene koje uzimaju oralne kontraceptive. No, dakako, individualne potrebe se značajno razlikuju. Sigurno je da žene koje uzimaju oralne kontraceptive svakako moraju unositi mnogo voća, povrća i općenito imati dobro uravnoteženu prehranu s bogatstvom vitamina i minerala.

Generacije oralnih kontraceptiva

Prva generacija oralnih kontraceptiva uvedena je u ranim šezdesetima, a te pilule imale su visoki udio ženskih spolnih hormona estrogena i dvije vrste progesterona - linestrol i noretisteron. Ova vrsta pilula uzrokovala je grušanje krvi koje može pridonijeti infarktu ili srčanom udaru.

Druga generacija oralnih kontraceptiva razvijena je kako bi se smanjio taj rizik. Imale su manji udio estrogena i drugačiju vrstu progesterona koji se naziva levonorgestrel.

No, ova vrsta progesterona imala je neke neželjene nuspojave - poput akni, povišenja tjelesne mase i poremećene razine kolesterola.

Treća generacija oralnih kontraceptiva sadrži drugačiju mješavinu ženskih spolnih hormona nego prijašnje generacije. Ove pilule sadrže različite vrste progesterona u nižim dozama.
Oralni kontarceptivi sa niskom razinom estrogena u pravilu ne mijenjaju nutritivni status kao što su to činili kontarceptivi u prošlosti koji su sadržavali visoku razinu estrogena. Prije se smatralo da žene koje uzimaju oralne kontraceptive imaju značajno povišene potrebe za vitaminom B6, no danas, čini se, nije tako.

Vitamini
Vitamin B6
Neke studije ukazale su na činjenicu da je metabolizam vitamina B6 različit u žena koje uzimaju oralne kontraceptive. Ove spoznaje bazirane su na krvnim analizama, te na mjerenju razine vitamina B6 u urinu. Zajedničko mišljenje znanstvenika je da ne treba uzimati dodatni B6, iznad preporučene dnevne doze. Žene koje uzimaju oralne kontraceptive imaju drugačiju formu vitamina B6 u krvi. Ista ovakva promjena događa se i tijekom trudnoće.

Folna kiselina
U nekoliko slučaja žene koje su uzimale oralne kontraceptive razvile su deficit folne kiseline. No, čini se da je većina ovih žena imala nizak unos folne kiseline ili probleme sa intestinalnom apsorpcijom. Dakako, žene koje uzimaju pilule za kontracepciju trebaju redovito jesti hranu bogatu folnom kiselinom. Adekvatna razina folata neizmjerno je važna za žene koje ostanu u drugom stanju neposredno nakon što prestanu uzimati oralne kontraceptive.Takvim ženama preporučuje se posjeta liječniku radi mjerenja razine folne kiseline u krvi, te uzimanje suplemenata folne kiseline u dozi od 400 mcg dnevno.

Riboflavin (vitamin B2)
Ukoliko žena ima deficit riboflavina prije uzimanja oralnih kontarceptiva ove pilule će pogoršati to stanje. Deficit riboflavina češći je kod žena slabijeg životnog standarda, koje ne konzumiraju dovoljne količine mlijeka, mesa i tamno zelenog lisnatog povrća. Žene koje uzimaju oralne kontraceptive trebaju paziti na adekvatan unos riboflavina. Dobri i jeftini izvori uključuju mlijeko i obogaćene žitarice.

Vitamin C
Vitamin C može se izmjeriti u krvnoj plazmi i u staničnim komponentama krvi koje uključuju krvne pločice i bijele krvne stanice ili leukocite. Primjećena su sniženja razine vitamina C u plazmi i staničnim komponenatama u žena koje uzimaju oralne kontraceptive. Ova pojava nije još temeljito shvaćena, no moguće je da se radi o promjenama u metabolizmu bakra.

Vitamin A
Učestalo otkriće je povišena razina vitamina A u žena koje uzimaju oralne kotraceptive. Površinski gledano ovo se može činiti povoljnim. No, studije na životinjama pokazale su da su količine vitamina A koje se pohranjuju u jetri niže, iako su količine koje cirkuliraju u krvi više.

Minerali

Željezo
Ženama koje uzimaju oralne kontraceptive predlaže se smanjen unos željeza. Mišljenje je to velikog broja istraživača koji tako željezo svrstavaju u rijetku skupinu nutrijenata za koje se preporučuje smanjen unos.
Željezo je potrebno za formiranje hemoglobina, crveno obojene supstance u krvi koja prenosi kisik. Objašnjenje ovakve preporuke leži u činjenici da žene koje uzimaju oralne kontraceptive mjesečno gube manje menstrualne krvi, pa je manje krvi potrebno proizvoditi. Zbog toga, dnevne preporučene doze željeza, za žene koje koriste oralne kontraceptive, mogu biti smanjene.
Unatoč očitoj logici ovog argumenta, neka mjerenja statusa željeza ipak ne podržavaju ideju o smanjenim potrebama za prehrambenim željezom kod žena koje koriste oralne kontraceptive.

Cink
Rezultati nekoliko studija pokazuju da unos oralnih kontraceptiva uzrokuje redistribuciju cinka u krvi. Naime, pokazano je da žene koje uzimaju oralne kontraceptive imaju smanjenu razinu cinka u krvnoj plazmi, no razina cinka u krvnim stanicama im je povećana.
Razlog ovakvog djelovanja oralnih kontraceptiva na status cinka u krvi nije poznat, stoga, za sada, iste preporuke o dnevnom unosu cinka vrijede i za žene koje koriste oralne kontraceptive i za one koje ih ne koriste.

Bakar
Razina bakra u plazmi značajno je povećana kod žena koje koriste oralne kontraceptive. Procesom oksidacije, protein koji nosi bakar (ceruloplazmin) može uništiti vitamin C, zbog čega se smatra da povišena razina bakra, uzrokovana unosom oralnih kontraceptiva, može biti povezana sa smanjenom razinom C vitamina. Međutim, ova povezanost povećane razine bakra i smanjene razine vitamina C kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive temelji se samo na pretpostavkama, a da bi se dokazala potrebna su još mnoga istraživanja.

Nutritivne preporuke

Sasvim je jasno da oralni kontraceptivi ne djeluju isključivo na sprječavanje ovulacije. Zbog toga su i provedena brojna istraživanja kako bi se utvrdile opće i nutritivne potrebe žena koje ih koriste.

Do danas nisu pronađeni čvrsti dokazi da žene koje koriste oralne kontraceptive zahtijevaju posebne nutritivne mjere. Međutim, ova generalizacija pretpostavlja da žene koje uzimaju oralne kontraceptive imaju adekvatnu prehranu.

Ukoliko žena pak nema adekvatnu prehranu, oralni kontraceptivi će samo ubrzati ili pogoršati probleme koji su rezulat loše prehrane. Ovo se pogotovo odnosi na žene sa neadekvatnom prehranom koje su zatrudnjele odmah nakon što su prestale uzimati oralne kontraceptive.

Najbolji opći savjet za žene koje uzimaju oralne kontraceptive je da planiraju prehranu tako da sadržava umjerene količine različitih namirnica. Prehrana siromašna masnoćama, koja uključuje povrće, voće, cjelovite žitarice, sjemenke i orašaste plodove najbolji je način da se spriječi deficit minerala i vitamina, te da se održava adekvatna tjelesna masa. Hladno prešano biljno ulje, pogotovo maslinovo, osigurat će potrebne esencijalne masne kiseline, a proteini se mogu osigurati unosom ribe, peradi, mliječnih proizvoda i mahunarki.

Vitamin B6 : riba, perad, meso, cjelovite žitarice, krumpir, pivski kvasac

Folna kiselina : jetra, tamno zeleno lisnato povrće, suhi grašak

Riboflavin (vitamin B2): mlijeko, meso, perad, tamno zeleno lisnato povrće, obogaćene žitarice i žitne pahuljice

Vitamin C : citrusi, sokovi od citrusa, jagode, ananas, brokula, špinat, kupus

Vitamin A : zeleno lisnato povrće, šparoge, brokula, žuto povrće(mrkva, slatki krumpir), žuto voće (breskve, marelice)

Željezo : meso, perad, jetra, riba, cjelovite žitarice, obogaćene žitarice i žitne pahuljice, sušeni grah i grašak, zeleno lisnato povrće

Cink : školjke i ostali plodovi mora, meso, orašasti plodovi, cjelovite žitarice

Bakar: školjke i ostali morski plodovi, jetra, orašati plodovi, sušeni grah i grašak, sušeno voće

Prema FDA, 'pušenje cigareta povisuje rizik opasnih neželjenih učinaka na srce i krvne žile tijekom uzimanja oralnih kontraceptiva. Ovaj rizik raste s dobi i s količinom popušenih cigareta (15 ili više dnevno), a posebno je izražen u žena starijih od 35 godina.' Žene koje uzimaju oralne konraceptive nipošto ne bi trebale pušiti.

Dr.sc. Darija Vranešić
Iva Alebić, dipl.ing.

Literatura:
Stephanie J. Weinstein, Regina G. Ziegler, Edward A. Frongillo, Jr., Neville Colman, Howerde E. Sauberlich, Louise A. Brinton, Richard F. Hamman, Robert S. Levine, Katherine Mallin, Paul D. Stolley, and Carole A. Bisogni: Low Serum and Red Blood Cell Folate Are Moderately, but Nonsignificantly Associated with Increased Risk of Invasive Cervical Cancer in U.S. Women, J. Nutr. 2001 131: 2040-2048.
Krause`s Food , Nutrition ?121(1):84-90
Frassinelli-Gunderson EP, Margen S, Brown JR. Iron stores in users of oral contraceptive agents.

Am J Clin Nutr 1985;41(4):703.
Adams PW, Wynn V, Rose DP, et al. Effect of pyridoxine hydrochloride (vitamin B6) upon depression associated with oral contraception. Lancet 1973;I:897?904.
Werbach MR. Foundations of Nutritional Medicine. Tarzana, CA: Third Line Press, 1997, 210?1 [review].
Wynn V. Vitamins and oral contraceptive use. Lancet 1975;1:561?4 .
Holt GA. Food ?8.
Berg G, Kohlmeier L, Brenner H. Effect of oral contraceptive progestins on serum copper concentration. Eur J Clin Nutr 1998;52:711?5.
Threlkeld DS, ed. Hormones, Oral Contraceptives. In Facts and Comparisons Drug Information. St. Louis, MO: Facts and Comparisons, Jul 1994, 107b?8f .

Pošalji prijatelju na email

Komentari