Osobe koje rade u smjenama, kao i tijekom noći često se suočavaju s povećanom tjelesnom masom, ali i drugim metaboličkim bolestima poput šećerne bolesti, uslijed promjena cirkadijanog ritma.
Novo istraživanje pokazalo je da jetra šalje signale mozgu putem vagusnog živca kako bi signalizirala kada je prehrana usklađena s cirkadijanim ritmom.
Kad je ova komunikacija poremećena, primjerice zbog noćnih smjena ili jet laga, mozak reagira prekomjernim unosom hrane u pogrešno vrijeme, što može dovesti do debljanja i drugih metaboličkih problema. Istraživači su se fokusirali na gene zvane REV-ERBs u stanicama jetre miševa. Ovi proteini reguliraju cirkadijani ritam tijela, 24-satni unutarnji ciklus koji kontrolira aktivnosti poput spavanja, lučenja hormona i unos hrane.
Kad su geni REV-ERB koji se nalaze u jetri, isključeni kod miševa, prehrambeni obrasci su se drastično promijenili, s povećanim unosom hrane u razdobljima manje aktivnosti. Međutim, učinci su reverzibilni što sugerira da bi ciljano djelovanje na ovu komunikacijsku vezu između jetre i mozga moglo pružiti obećavajući pristup u upravljanju tjelesnom masom kod osoba s poremećenim cirkadijanim ritmovima. Također, rezultati ovog istraživanja otvaraju vrata razvoju terapija koje bi mogle ciljati specifične živčane puteve kako bi pomogle osobama koje pate od metaboličkih poremećaja.
Ovo istraživanje pruža nadu za pronalaskom rješenja koja bi mogla pomoći osobama s poremećenim biološkim satom da preuzmu kontrolu nad svojim metabolizmom i zdravljem, dok bi se buduća istraživanja trebala usredotočiti na kemijske signale koje šalje jetra kako bi se bolje razumjela uloga jetre u ovoj komunikaciji.
Izvor: Science